Tüyap Yönetim Kurulu Başkanı Bülent ÜNAL '2018 Tırmanma Yılı Olacak'

Tüyap Yönetim Kurulu Başkanı Bülent ÜNAL '2018 Tırmanma Yılı Olacak'

TÜYAP Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Bülent Ünal İle Röportaj -Video Galeri
Sizi tanıyabilirmiyiz?

Ben Bülent ÜNAL. Tüyap grup başkanıyım.Öbür görevimde Türkiye Fuar Yapımcıları Derneğinin başkanıydım.
2018 Emitt Fuarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Emitt Fuarı uzun yıllardır devam ede gelen bölgenin çok önemli etkinliklerinden bir tanesi. Değindikleri gibi Doğu Akdeniz ana başlığı altında bütün bölge ülkelerini burada toplayan, çok geniş bir coğrafyaya hitap eden fuardır. 22. Yapılıyor ve tarif edilen Avrupa ve kendi Avrasya coğrafyamızda ilk beş fuardan bir tanesi… Önemsenmesi gereken bir şey… Türkiye ciddi bir turizm ülkesi… Bunu anlatabilmemiz lazım.Turizmi çeşitlendirmemiz lazım. Turizmi girdilerle daha yüksek rakamlara ulaştırabilmemiz lazım. Ortak çabalardan bir tanesi de bu fuar… Fuarla sanıyorum amacı turizm olan dostlara, profesyonel dostlara mesajlarımızı doğru iletebiliyoruz.  Burada yapılabilecek binlerce görüşme var. Bu dört gün içinde özellikle tur operatörlerinin yapacağı görüşmeler var. Türkiye son iki yılını sıkıntılarla geçirdi. 2015’ten bu yana…. Ama sanıyorum artık 2018, tırmanma yılı olacak. Dostlarla konuştuğum zaman da onlar da daha iyimser görüşler ifade ediyorlar. Sanırım daha iyi bir dönem Türkiye’yi bekliyor. Etrafımızdaki sıkıntılar da sona erdiğinde muhakkak çok daha farklı bir ülke görüntüsü vereceğiz.

Uluslar arası platformda 2018 Emitt Fuarı’nın Türkiye açısından önemi nedir? Görüşleriniz nelerdir bu konuda?

Önemli… Şöyle çok önemli;  turizm profesyonellerinin ağırlanması yönünden çok önemli.  Bu işin iki ayağı var; bir, nihai tüketicinin fuarı dolaşması, esas amacı, turizm profesyonellerinin bir araya getirilebilmesi. Tur operatörlerinin sadece bu yıl değil, gelecek için de önemli ön bağlantılar kurmaları, bunları geri döndüklerinde kendi ülkelerinde bu tür çabaların içine giren insanlara anlatabilmeleri. Türkiye bunu yapma gayreti içinde… Biraz önce değindiğim gibi birkaç yıl süren bir kan kaybı söz konusu oldu. Ama gerçekten çok farklı bir coğrafyada yaşıyoruz. Bunu da daha iyi anlatabilmek zorundayız. Bunlardan kullanabileceğimiz enstrümanlardan en önemlisi de bu fuarlar… Burada kendimizi iyi ifade etmek zorundayız ve Türkiye’nin gerçekten hak ettiği yer, onlarda da olduğu gibi turizmde de hak edeceği yere ulaşması için ortak bir çaba içinde olunması şart. Bu çabalardan bir tanesi de turizm fuarı. 

Bu sene içerisinde gerek bu fuarla gerek bakanlık destekleriyle hedeflerinize ulaşabileceğimize inanıyor musunuz?

Sanıyorum olacak… Şöyle, geçmişte birden bire ciddi kayıpların olması hızlı bir büyümeye neden olacak. Daha diplerden başlayıp yukarıya çıkacağımız için bu sene hızlı bir büyüme kavramı konuşulabilir. Ama önemli olan bunun sürdürülebilir olması… Gelecek yıllarda da bunların hem turist sayısı yönünden hem her bir turistin Türkiye’ye bırakmış olduğu döviz yönünden muhakkak artışlar sağlanması lazım. Daha farklı; sadece yaz turizmi değil, turizmi çok çeşitlendiren, daha yüksek katma değeri olan çabaların da muhakkak sisteme dahil edilmesi lazım. Şu an maalesef kongre turizminde büyük kayıplar var. Kongre, bir yaz turizmi gibi değil. En az üç, dört yıl öncesinden konuşulan sözleşmeler, yapılan işler, bizim kaybetmiş olduğumuz o dönemde önümüzdeki iki yılla kaybettik. 2018 yılında da kongre turizmi yönünden büyük bir gelişme söz konusu değil; ama 2018 ilişkilerine 2019’a, 2020’ye, 2021’e taşıyabilecek beceriler göstermemiz lazım. Bunları yapabilecek aklımız var, alt yapımız var, becerilerimiz var, yetişmiş insan gücümüz var; ama bölgenin getirdiği sıkıntılar var. Zaman zaman belki politik farklı davranışlar var. Bunların üstesinden gelebilecek bir toplum,çünkü iyi olacağını düşünüyorum. Geleceğe iyi bakmak zorundayız. Morale de ihtiyacımız var. 


Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz

Yapımcı Uygulayıcı:Müge Yavaş
Muhabir:Pelin Bilir
Kameraman:Özer Yıldırım
Yardımcı Kameraman:Serkan Çeto
Fotoğrafçı:Zeynep Ok
Yapım:Nisa Yapım TÜYAP Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Bülent Ünal İle Röportaj -Video Galeri

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi