İstanbul Park Fuar Alanı Mı Oluyor?

İstanbul Park Fuar Alanı Mı Oluyor?

İTO Başkanı Öztürk Oran, Anadolu Yakası’nda fuara alanına ihtiyaç olduğunu belirterek, İstanbul Park’ın fuar alanına dönüştürülebileceğini söyledi…

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Öztürk Oran, geçen yıl 11 Aralık'ta vefat eden önceki Başkanı İbrahim Çağlar döneminde gündeme gelen fuar projelerini sürdürme kararında. En önemli gündemi de Dünya Ticaret Merkezi'nin fuar alanı olarak yenilemesi, büyütülmesi… Bu projeye 1.5- 2 milyar liralık yatırım öngörülüyor. 3. Havalimanı civarında yeni bir fuar merkezine de ihtiyaç olduğunu belirten Oran, " İstanbul Park alanını kiraya verdik. Anadolu Yakası'nda da fuar alanı yok. Genişletilebilirse, orada da bir fuar düşünülebilir" dedi.
 
"ANADOLU YAKASI'NDA İYİ BİR FUAR ALANI YOK"
 
Formula 1 yarışlarının İstanbul'da da düzenlenmesi için 300 milyon liralık yatırımla yapılan ve sonradan İTO'nun 2013 yılında kiraya verdiği Kurtköy'deki İstanbul Park'ta kira süresinin 2023 yılında sona ereceğini ifade eden İTO Başkanı Oran, "Ondan sonra değerlendirmelerimizi yaparız. Bir fuar alanı da orada olabilir. Yer fuar alanı için yeterli mi bilmiyorum. Yeterli değilse büyütmek gerek. Bir fuar alanı yapılınca 12- 13 yılda kendini amorti ediyor. Anadolu yakasında bir fuar alanı yok. Kira süresi bitmeden ne desek boş. Alan küçük gelirse tekrar kiralanabilir ya da yanındaki arazilerle birleştirilebilir. Anadolu yakasında bir fuar alanı ihtiyacı var" dedi.
 
"BİLGİ MERKEZİNE YABANCI YATIRIMCI DA GELİYOR"
Göreve geldikten sonra ilk hayata geçirdikleri projenin "İTO Bilgilendirme Merkezi" olduğunu hatırlatan Oran, "Üyelerimiz bir sorunla geldiği zaman odanın katlarını dolaşmasın, bilgiyi tek elden alsınlar istedik. Bu bilgiler kurum dışı da olabilir. O durumda da kuracağımız yapının köprü vazifesi görmesini istedik. Yabancılar Türkiye'ye gelip şirket kurduğu zaman müşavir, avukat arayışına giriyor. Bu bilgiler için de hizmet vereceğiz. Yeni olmasına rağmen yabancıların masaya müracaatları başladı" diye konuştu. Teknopark projesinin de devam ettiğini belirten Öztürk Oran, şu an 250 dükkan olmasına rağmen burada bin dükkana ulaşacaklarını vurguladı.
 
"MIPIM'DE BU YIL MAKET OLMAYACAK"
Dünyanın en önemli gayrimenkul fuarlarından MIPIM'de son 2 yıldır kiralanan çadırda İstanbul'un maketini sergileyen kurum, bu yıl maketin sergilenmesinden vazgeçti. MİPİM'de 685 bin metrekarelik alanları olacağını ifade eden İTO Başkanı Oran, "Bu yıl yeni konsept olacak. Çadırın içinde sektörden ilgili firmalar yer kiralayıp, malını pazarlayacak. Bizim çadır, Paris ve Londra'yı aratmıyor. Biz çerçeveyi çizdik, içerideki firmalar kendi tanıtımlarını yapabilir. Makete artık gerek kalmadı" ifadelerini kullandı.
 
"BORÇLANMA SINIRI FAİZLERİ DÜŞÜRÜR"
Döviz geliri olmayan firmaların dövizle borçlanması konusunda geçtiğimiz günlerde yapılan düzenlemeyi değerlendiren İTO Başkanı Öztürk Oran, yurtdışından borçlanabilmek için yurtiçindeki bir bankadan teminat mektubu alındığını anlattı. Bunun da bir komisyonu olduğunun ifade eden Oran, "Hiç bir döviz geliri yok ama şans oyunu gibi dövizle borçlanıyorlardı. TL'yi dövize çevirip, o borcu ödüyordu. Kurun ne zaman, nerede duracağını bilmiyorsunuz. Herkes kurları takip ediyordu. Biz enerjimizi bu işlerle harcıyorduk. Aslında geç kalınmış bir uygulama. Büyük firmalar ise hangi para biriminden borçlanacağını çok iyi biliyor. 15 milyon doların üstünde bir sınırlama olmasına gerek yok. Büyük firmalar hadge ediyor, sepet yapıyor" dedi..
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

24 Şubat 25 Şubat

OTF - Özel Okul Tercih Fuarı

Zorlu Performans Sanatları Merkezi - Beşiktaş İstanbul

BRF Fuarcılık ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

01 Mart 02 Mart

Educaturk Eğitim ve Kariyer Fuarı

İstanbul Kongre Merkezi

Boyut Fuarcılık Hizmet. Org. Ltd. Şti

06 Mart 07 Mart

Nükleer Santraller Zirvesi ve Fuarı

Pullman Airport Hotel Convention Center İstanbul

INPPS Fuarcılık Ltd. Şti

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi