ATRAX 2018'i 42 Ülkeden 9.124 kişi ziyaret etti

ATRAX 2018'i 42 Ülkeden 9.124 kişi ziyaret etti

ATRAX,Eğlence-Etkinlik, Park-Rekreasyon Sektörünün Büyük Buluşmasına 6.kez Ev Sahipliği Yaptı...

ATRAX 2018 Fuarı-Foto Galeri
Eğlence-Etkinlik, Park-Rekreasyon Sektörünün Türkiye’deki  uluslararası  buluşması  ATRAX Fuarı’nda bir kez daha biraraya geldik. Dünyadaki en son yenilik ve hizmetleri belediyeler başta olmak üzere alışveriş merkezlerinin, otellerin, toplu konut firmalarının, kurumsal firmaların, organizatörlerin  ve yatırımcıların beğenisine sunduk. Amacımız başta Türkiye olmak üzere yakın coğrafyada yer alan projelerin tüm ihtiyaçlarına yanıt vermek ve daha fazla sayıda projenin gerçekleşmesine katkıda bulunarak toplumsal, sosyal ve ekonomik değer yaratmak.

Türkiye’nin; Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve  Asya’daki hedef pazarların bağlantı noktasında bulunması sayesinde önemli bir coğrafi konum üstünlüğüne sahip olduğunu biliyoruz. Bu özelliği sayesinde de bölgenin eğlence endüstrisi merkezi olmaya aday olduğunu düşünüyoruz.Her yıl eklediğimiz yenilik ve gelişmelerle de bu düşüncemizin gerçekleşmesi için çalışıyoruz.
Bu yıl teori ve uygulamanın buluşarak daha nitelikli ürün ve hizmetler vermesi için REKÇAD (Rekreasyon Çalışmaları ve Araştırmaları Derneği) ile ortak bir çalışma yürüterek üniversitelere yönelik bir proje düzenledik. İlerleyen yıllarda bu projenin daha da büyüyerek önemli bir değer yaratacağına inanıyoruz.

Bununla birlikte ATRAX kapsamında düzenlediğimiz ve her yıl yeni kategoriler eklediğimiz “Shining Star Awrads – Eğlence, Etkinlik ve Rekreasyon Ödülleri” yarışmamız sektörde başarılı çalışmaları ödüllendirip ön plana çıkartırken sektörün gelişimine katkı sağlıyor. Yine ATRAX Fuarı kapsamında organize etmeye devam ettiğimiz konferans oturumlarımız dünyadaki trendleri, gelişimini paylaşarak sektöre ışık tutuyor.

Sürdürülebilir çalışmalar ışığında bu yıl 6.nı düzenlediğimiz ve Gold Sponsorunun Açıkhava Fabrikası (Outdoor Factory) olduğu ATRAX, yeni fikirlerle eğlence,etkinlik  ve rekreasyon sektörünü daha geniş kapsamda bir araya getirmek için ilerliyor olacak.
Biz büyük bir aile olduğumuzu düşünüyoruz ve sektörün tüm paydaşları için yeni fırsatlar yaratmaya,sektörü uluslararası düzeyde kucaklamaya, gelişme ve yeniliklerle karşınıza çıkmaya ediyor olacağız.

Önümüzdeki sene buluşmak üzere!

ATRAX,“Ünivesitelere Özel Bölümü” İle Teori ve Uygulamanın Buluşması İçin Önemli Bir Adım Attı…
ATRAX bu yıl “Ünivesitelere Özel Bölümü …” başlığı altında “Belediye Parklarının İşlevselleştirilmesi ve İyileştirilmesi İçin Öne Sürülen En İyi Fikirler” konusunda yarışma düzenleyerek üniversitelerin sunduğu en iyi fikirleri ödüllendirirken konferans aracılığı ile bu fikirleri sektörle buluşturdu.
Proje Tureks Uluslararası Fuarcılık ve Rekreasyon Araştırmaları ve Çalışmaları Derneği (REKCAD)işbirliği ile geleceğin yaşam kalitesini inşa etmek, sosyal-kültürel-turistik-ekonomik ve eğitsel anlamda değer yaratmak hedefiyledüzenlendi.
Kent pazarlamasına ve markalaşmasına katkıda bulunan belediye parklarının, kentlerin geleceğini şekillendirecek doğru proje ve uygulamaların desteklenmesi ve tüm paydaşlarla paylaşılması amacı taşıyan proje, teori ve uygulamanın buluşmasını sağlayarak rekreasyon ve etkinlik sektöründe daha nitelikli ürün ve hizmetlerin sunulmasına katkı sağlamaktadır.
Rekreasyon, Spor Bilimleri, İletişim, Peyzaj Mimarları, Mimarlık, Şehir Planlamacıları Bölümlerini kapsayan proje farklı disiplinler arası koordinasyonu sağlayarak üniversiteleri, üreticiler, yatırımcılar, etkinlik yöneticileri ve hizmet alıcıları (belediye-otel-AVM-kurumsal firmalar vs) ile bir araya getirmektedir.
Sektöre ve ATRAX’a önemli katkısı olacağını düşündüğümüz proje önümüzdeki yıllarda daha da geniş kapsamda işleniyor olacaktır.
 
ATRAX, Konferanslar İle Sektöre Işık Tutmaya Devam Ediyor…
Bu yıl ATRAX Fuarı kapsamında üçüncüsü düzenlenen vePolin Waterparks ile Vialand’ın da üçüncü kez sponsor olduğu konferans “Eğlenceli İşler Konuşuyoruz”konu başlığı ile sektörle buluştu.Sektör liderlerinin, akademisyenlerin, dernek başkanlarının, kurum-kuruluş yöneticilerin ve üniversitelerin bir araya geldiği konferansda sektörün tüm paydaşları ile değerlendirilmesini ve yeni fikirlerin ortaya çıkmasını önceliklendirdik. Bu sebeple bu yıl ki konferans oturumlarındaDünya ve Türkiye’de sektörü değerlendirirken “ilham veren fikirler” sunmasını hedefledik.
Konferansda “Park Sohbetleri” ve “Üniversitelere Özel- Belediye Parklarının İşlevselleştirilmesi ve İyileştirilmesi İçin Öne Sürülen En İyi Fikirler”konularında iki oturuma yer verdik. İlk oturumdaki “Park Sohbetleri” bölümünde de değerli konuşmacılarımız yenilikleri, dünyadaki trendleri ve park-rekreasyon alanlarının şehir hayatına kattığı ekonomik, sosyal ve kültürel değerleri bizlerle paylaşırken yeni fikirler sundular.
 
İkinci oturumda “Belediye Parklarının İşlevselleştirilmesi ve İyileştirilmesi İçin Öne Sürülen En İyi Fikirler” konusunda ilk üçe giren İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Anadolu Üniversitesi ve Nişantaşı Üniversitesi öğrencileri aracılığı ile fikirlerini paylaştılar. Oldukça güzel fikirlerin yer aldığı sunumlar dinleyicilerden olumlu geri dönüşler aldı. Önümüzdeki yılda ATRAX kapsamında düzenlediğimiz konferanslar ile sektöre ışık tutmaya devam ediyor olacağız.
 
 
Bu Yıl da ATRAX Gala Gecesi ve Shining Star Awarsd Ödül Töreni Renkli Görüntülere Sahne Oldu…
ATRAX Fuarı kapsamında organize edilen, içerisinde Crowne Plaza Florya, İstanbul Akvaryum ve Aqua Florya AVM’nin yer aldığı İstanbul Akvaryum Kompleksinin Gala Gecesi ve Ödül Töreni Sponsoru olduğu  “Shining Star Awards 2018 – Eğlence, Etkinlik ve Rekreasyon Ödülleri” töreni  2Şubat 2018 akşamı Crowne Plaza Florya’da düzenlenen ATRAX Gala Gecesinde açıklandı.
Başarılı çalışmaları ödüllendirerek yeni projeleri teşvik etmek ve sektörde farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen “Shining Star Awards”a üniversitelerin katılımı büyük renk kattı.“Üniversitelere Özel- Belediye Parklarının İşlevselleştirilmesi ve İyileştirilmesi İçin Öne Sürülen En İyi Fikirler” bölümünde ilk üçe giren üniversiteyi temsilen öğrenciler ve danışman hocaları ödüllerini aldılar.
Toplam 15 kategoride 116 adayın başvurduğu  yarışmada 22 ödül sahiplerini buldu. Ödül sahipleri, eğlence-etkinlik-rekreasyonsektörünün profesyonel isimlerinden, akademisyenlerden ve dernek başkanlarından oluşan 19 jüri tarafından objektif bir şekilde belirlendi.
Anadolu Ateşinin de eşsiz dansları, İstanbul Girls Orkestranın keyifli şarkıları ve Kabile’nin muhteşem şovlarıyla renk kattığı gece Crowne Plaza Florya’nın sıcak ev sahipliğinde gerçekleşti. Tüm misafirlerimizden geceye dair olumlu geri dönüşler ve teşekkürler almış olmaktan dolayı mutluyuz.
Önümüzdeki yıl da aynı heyecanı hep birlikte yaşamayı ümit ediyoruz.
SHINING STAR AWARDS 2018 – EĞLENCE, ETKİNLİK VE REKREASYON ÖDÜLLERİ KAZANANLAR 
 
En Başarılı Temalı Açık Alan Eğlence Merkezi Ödülü
Narven Termal Kasaba / Narven Macera Parkı
En Başarılı Temalı Kapalı Alan Eğlence Merkezi Ödülü
İstanbul Akvaryum /İstanbul Akvaryum Turizm Tic. Ltd.Şti.
Merlin Entertainments Group / Madame Tussauds – Istanbul
En Başarılı Belediye Parkı Ödülü
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi / Fıstık Park
Küçükçekmece Belediyesi / Selçuklu Macera Parkı
En Başarılı Müze ve Ören Yeri Ödülü
Şanlıurfa Müze Müdürlüğü / Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi
En Başarılı Su Parkı Ödülü
İzmit Belediyesi / Pişman Çocuk Aquapark
En Başarılı Temalı Konut Projesi Ödülü
Sinpaş / Altınoran
Yıldızlı Proje Ödülü
Bolu Belediyesi / Masal Park
Gebze Belediyesi / Eskihisar Macera ve Aksiyon Parkı
Yılın Girişimcisi Ödülü
Playmaker Sports & Entertaınment / Magna Apex-Playground
En Başarılı Festival Ödülü
Eğirdir Belediyesi / Eğirdir Klasik Müzik Festivali
DSM Grpup / İstanbul Coffee Festival
En Başarılı Kurumsal Etkinlik
Bayraklı Belediyesi / 29 Ekim Atatürk Portre
En Başarılı Sportif Etkinlik
Çeşme Belediyesi / Gran Fonda Çeşme
Playmaker Sports & Entertaınment & Erciyes A.Ş / Fıs Snowboard Dünya Kupası Finali
En Başarılı AVM Etkinliği
Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi / İzmir Salsa Kupası
En Başarılı Kampüs Etkinliği
Boğaziçi Üniversitesi / Sports Fest
En Başarılı Etkinlik Alanı
Lüleburgaz Belediyesi / Lüleburgaz Yıldızları Motorsiklet Bisiklet Akademisi
 
ÜNİVERSİTELERE ÖZEL - “Belediye Parklarının İşlevselleştirilmesi ve İyileştirilmesi İçin Öne Sürülen En İyi Fikirler”
  1. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü - Bir Mahalle Parkının “Herkes İçin” Yeniden İşlevselleştirilmesi: Anadolu Ajansı 85. Yıl Parkı (İzmir)
  2. Anadolu Üniversitesi - Belediye Parklarının İşlevselleştirilmesi ve İyileştirilmesi İçin Sahip Olması Gereken Özellikler
  3. Nişantaşı Üniversitesi - Sürdürülebilir Rekreatif Tesisler
 

ATRAX 2018İstatistikleri

Katılımcı Firma Sayısı:   182
Türkiye: 140
Uluslararası Firma:  42
Katılımcı Ülke Sayısı: 21
Temsil Edilen Marka Sayısı: 385

Ziyaretçi Sayısı: 9.124
Türkiye:   6.672
Uluslararası Ziyaretçi: 2.452
Ziyaretçi Ülke Sayısı:  42


Bölgelere Göre Yurtdışı Ziyaretçi Oranı
Ortadoğu:  %37
Irak, İran, Lübnan, Ürdün, İsrail, Dubai, Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan, Afganistan, Kuveyt, Yemen
Orta Asya:  % 26
Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan
Avrupa:   %19
İtalya, İspanya, Bulgaristan, Yunanistan, İsviçre, Fransa,Almanya, İtalya, Belçika, Ukrayna, Bosna Hersek
Afrika: %14
Cezayir, Fas, Libya, Tunus, Mısır, Güney Afrika, Nijerya
Diğer: %4
İngiltere,  Çin, Yeni Zelenda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Taiwan      
Meslek Gruplarına Göre Ziyaretçi Oranı
Eğlence Sektörü mensubu:   %49
Üretici, satıcı, işletmeci, organizasyon firması, aile eğlence merkezi, spor merkezi v.b.
Diğer Özel Sektör:  % 25
Turizm - otel, yatırım, inşaat, makine, alışveriş merkezi, şehir planlamacı, mimar, yatırımcı, proje yapım v.b.
Kurum–Kuruluş:  % 24
Resmi kurum, belediye.
Diğer % 2
Meslek belirtmemiş, basın, akademisyen, öğrenci, hobi olarak ilgilenenler v.b

Memnuniyet Anketleri
ATRAX 2016 Fuarının katılımcıları açısından değerlendirmelerini tespit etmek amacıyla yaptığımız anketlerin sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Genel memnuniyet
Memnunum 181 firma
Memnun Değilim  1 firma           

Gelecek sene katılım
Katılacağım 179 firma
Katılmayacağım 1 firma
Kararsızım 2 firma          

Fuarın beklentileri karşılama düzeyi
Beklentilerimi karşıladı 181 firma
Karşılamadı  1 firma

Fuardan nasıl faydalandınız?
İş bağlantıları yaptım %97
İyi bir tanıtım oldu %96
Yurtdışı bağlantıları yaptım % 72
Acente Bayi bağlantısı yaptım %60
Katılımcı firmalardan bağlantı sağladım %62
Diğer % 52          
  ATRAX 2018 Fuarı-Foto Galeri

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

19 Eylül 22 Eylül

İstanbullight 11.Uluslararası Aydınlatma

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM NTSR Fuar ve Gösteri Hizmetleri A.Ş.

19 Eylül 23 Eylül

Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi İstanbul

İkon Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti

19 Eylül 23 Eylül

Trakya 13.Tarımtech 2018

Lüleburgaz Semt ve Fuar Alanı Kırklareli

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

19 Eylül 23 Eylül

Tüyap Erzurum Tarım Fuarı

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi Erzurum

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

19 Eylül 23 Eylül

Tüyap Erzurum Hayvancılık Fuarı

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi Erzurum

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Agrotec 2018   22.Uluslararası Tarım  ve

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

2.Hayvancılık, Hayvansal Üretim Teknoloj

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

2.Tohum ve Fidancılık Fuarı

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

Farm Boss - Eskişehir 8.Uluslararası Tar

Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

İstanbul Beauty and Wellness Show

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Sign İstanbul-2018 Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

İFO İstanbul Fuar Hizmetleri A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Konfeksiyon Makinesi 2018 Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

Tüyap İhtisas Fuarları A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Elazığ İnşaat Mobilya, Dekorasyon ve Te

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Start Fuarcılık ve Organizasyon Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

MEBEX, Alt Yapı, Üst Yapı Malzemeleri, B

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Plexus Fuarcılık Kongre Yönetimi Ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

ÇEV-TECH, Çevre Teknolojileri, Geri Dönü

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Plexus Fuarcılık Kongre Yönetimi Ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

Decoboss- Batı Karadeniz 2.Yapı, Dekora

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolife Fuarcılık Ticaret A.Ş.

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi