Son 15 Yılda Dünya'da Mobilya Ülkesi Olduk

Son 15 Yılda Dünya'da Mobilya Ülkesi Olduk

15 yılda üretimde ihracatta, tasarımda ve kalitede, markalaşmada dünyada önemli bir mobilya ülkesi olduk.

Fuar Dünyası Mosfed Başkanı Ahmet GÜLEÇ ile Özel Röportaj-Video Galeri
Türkiye mobilya sektörü küresel bir aktöre dönüşme sürecinde fuarımız da artık küresel bir aktöre dönüştü. Bugün burada 186 ülkeye ulaşıyor olmak Türkiye mobilya sektörünün başarısının önemli bir göstergesidir. Peki, bu süreçte küresel oyuncuya nasıl dönüştük? Sektörümüzün son 15 yıldır uluslararası arenada sergilediği performans tam anlamıyla bir başarı hikayesidir. Şöyle ki 15 yıl önce 20 bin mikro atölyeden bugün 36 bin üretim tesisine dönüştük. 1,7 milyar üretimden 12 milyar dolar üretime eriştik 345 milyon dolar ihracatımızı 2.7 milyar dolara çıkarttık ve bugün sektörümüz 3 milyar dolar net iç ticaret fazlası veriyor. Başka bir ifadeyle ithalatımızın dört katına ihracat yapıyoruz. Kilogram fiyatımızı da 1.85 dolardan 3.72 dolara çıkarttık. Bir milyon dolar ve üzeri ihracat yapan firmamız 15 yıl önce sadece 30 iken bugün 516 firmaya ulaştı ve mobilya ihracatı yapan sadece 3 bin tane ihracatçımız varken bugün 13 bin ihracatçımız var yani kısacası son 15 yılda üretimde ihracatta, tasarımda ve kalitede, markalaşmada dünyada önemli bir mobilya ülkesi olduk.

14. Kez düzenlediğimiz fuara gördüğünüz gibi gerçekten dünyada 186 ülkeye ulaştığımızın bir işareti; çünkü her ülkeden insanlarla hem stantlarda, hem fuarın  business platformlarında görüşebiliyoruz bu sektörün gücünü gösteriyor. Sektör ne kadar güçlenirse fuarlar da o kadar güçlü oluyor. Gerçekten Türkiye mobilya sektörü küresel bir aktöre dönüştü. Sektörümüzle beraber fuarımız da dünyanın en önemli fuarları arasına girdi bundan mutluyuz. Şimdi 14 yıldır, her yıl daha üzerine koyarak yani adete basamak olarak üzerine koyan bir fuarımız oldu. Tabi geçen senelerde de fuarımız çok iyiydi ama her yıl daha iyi oluyor. Heyecanından bir şey kaybetmiyor. Firmalarımız gerçekten stantları çok iyi yapmışlar. Çok güzel tasarımlara önem vermişler, kaliteye önem vermişler. Bu da tabi sektörün ne kadar dünya pazarında aslında yön verdiğinin de bir işaretidir. Çünkü artık mobilya sektörü 3 milyar dolar ihracat ve de firmamız var. İmob fuarımızda bu 3 milyar doların 1 milyar dolar bağlantısının alt yapısını yapıyor. Fuarda bütün stantlar dolu ve bu Türkiye’nin aslında uluslararası arenada en büyük fuarı… zaten İmob’un bir özelliği daha var; bütün fuarcılık içinde sadece mobilya fuarları değil, bütün fuarların en büyüğü olduğu… Bu sene bir ilki de gerçekleştirmiş oldu. Diğer fuarlarında öne çıkan hem metrekare olarak hem büyüklük olarak diğer fuarların önüne de geçmiş oldu. Hem ziyaretçi sayısı olarak önüne geçti.İnşallah hedef, tabi durmak yok daha iyi bir İmob’u bekleyeceğiz, 2019, 2020’lerde… Fuar Dünyası Mosfed Başkanı Ahmet GÜLEÇ ile Özel Röportaj-Video Galeri

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

24 Şubat 25 Şubat

OTF - Özel Okul Tercih Fuarı

Zorlu Performans Sanatları Merkezi - Beşiktaş İstanbul

BRF Fuarcılık ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

01 Mart 02 Mart

Educaturk Eğitim ve Kariyer Fuarı

İstanbul Kongre Merkezi

Boyut Fuarcılık Hizmet. Org. Ltd. Şti

06 Mart 07 Mart

Nükleer Santraller Zirvesi ve Fuarı

Pullman Airport Hotel Convention Center İstanbul

INPPS Fuarcılık Ltd. Şti

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi