Son 15 Yılda Dünya'da Mobilya Ülkesi Olduk

Son 15 Yılda Dünya'da Mobilya Ülkesi Olduk

15 yılda üretimde ihracatta, tasarımda ve kalitede, markalaşmada dünyada önemli bir mobilya ülkesi olduk.

Fuar Dünyası Mosfed Başkanı Ahmet GÜLEÇ ile Özel Röportaj-Video Galeri
Türkiye mobilya sektörü küresel bir aktöre dönüşme sürecinde fuarımız da artık küresel bir aktöre dönüştü. Bugün burada 186 ülkeye ulaşıyor olmak Türkiye mobilya sektörünün başarısının önemli bir göstergesidir. Peki, bu süreçte küresel oyuncuya nasıl dönüştük? Sektörümüzün son 15 yıldır uluslararası arenada sergilediği performans tam anlamıyla bir başarı hikayesidir. Şöyle ki 15 yıl önce 20 bin mikro atölyeden bugün 36 bin üretim tesisine dönüştük. 1,7 milyar üretimden 12 milyar dolar üretime eriştik 345 milyon dolar ihracatımızı 2.7 milyar dolara çıkarttık ve bugün sektörümüz 3 milyar dolar net iç ticaret fazlası veriyor. Başka bir ifadeyle ithalatımızın dört katına ihracat yapıyoruz. Kilogram fiyatımızı da 1.85 dolardan 3.72 dolara çıkarttık. Bir milyon dolar ve üzeri ihracat yapan firmamız 15 yıl önce sadece 30 iken bugün 516 firmaya ulaştı ve mobilya ihracatı yapan sadece 3 bin tane ihracatçımız varken bugün 13 bin ihracatçımız var yani kısacası son 15 yılda üretimde ihracatta, tasarımda ve kalitede, markalaşmada dünyada önemli bir mobilya ülkesi olduk.

14. Kez düzenlediğimiz fuara gördüğünüz gibi gerçekten dünyada 186 ülkeye ulaştığımızın bir işareti; çünkü her ülkeden insanlarla hem stantlarda, hem fuarın  business platformlarında görüşebiliyoruz bu sektörün gücünü gösteriyor. Sektör ne kadar güçlenirse fuarlar da o kadar güçlü oluyor. Gerçekten Türkiye mobilya sektörü küresel bir aktöre dönüştü. Sektörümüzle beraber fuarımız da dünyanın en önemli fuarları arasına girdi bundan mutluyuz. Şimdi 14 yıldır, her yıl daha üzerine koyarak yani adete basamak olarak üzerine koyan bir fuarımız oldu. Tabi geçen senelerde de fuarımız çok iyiydi ama her yıl daha iyi oluyor. Heyecanından bir şey kaybetmiyor. Firmalarımız gerçekten stantları çok iyi yapmışlar. Çok güzel tasarımlara önem vermişler, kaliteye önem vermişler. Bu da tabi sektörün ne kadar dünya pazarında aslında yön verdiğinin de bir işaretidir. Çünkü artık mobilya sektörü 3 milyar dolar ihracat ve de firmamız var. İmob fuarımızda bu 3 milyar doların 1 milyar dolar bağlantısının alt yapısını yapıyor. Fuarda bütün stantlar dolu ve bu Türkiye’nin aslında uluslararası arenada en büyük fuarı… zaten İmob’un bir özelliği daha var; bütün fuarcılık içinde sadece mobilya fuarları değil, bütün fuarların en büyüğü olduğu… Bu sene bir ilki de gerçekleştirmiş oldu. Diğer fuarlarında öne çıkan hem metrekare olarak hem büyüklük olarak diğer fuarların önüne de geçmiş oldu. Hem ziyaretçi sayısı olarak önüne geçti.İnşallah hedef, tabi durmak yok daha iyi bir İmob’u bekleyeceğiz, 2019, 2020’lerde… Fuar Dünyası Mosfed Başkanı Ahmet GÜLEÇ ile Özel Röportaj-Video Galeri

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi