Egeli ihracatçılara fuarlarda fark yaratmanın şifreleri verildi

Egeli ihracatçılara fuarlarda fark yaratmanın şifreleri verildi

EGE İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen, 'Fuarlarda Fark Yaratmak' konulu seminerde, daha verimli bir fuar ve sonrasında daha fazla ihracat yapmanın ipuçları anlatıldı.

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz, 'Fuarlarda yapılması gerekenler' ve 'Fuarlarda yapılmaması gerekenler' ana başlığı ile ihracatçılara sunum yaptı. İş hayatının 6 yıldan fazlasını ticaret ataşesi olarak geçirdiğini anlatan İşbırakmaz, "Fuarlarda ilgiyi nasıl kendi üzerimize çekeriz bunun üzerine odaklanmalıyız. Rakiplerimiz; İtalyanlar, İspanyollar, Koreliler, Çinliler her yıl fuarlarda çıtayı biraz daha yukarı taşıyarak bizleri zorluyorlar. Bizim de arkasında hikayesi olan tanıtımlar yapmamız gerekiyor. Rakiplerimize göre standlarımızda çok basit farklar yaratarak, ürünlerimize dokunmayı, tattırmayı, koklamayı yani ürünü hissetmeyi sağladığımızda, ilgide muazzam artış oluyor. Özellikle gıda fuarlarında rakip ülke firmaları her yıl yaratıcı fikirlerle tadım etkinlikleri yaparken, ülkemiz firmalarının standlarında sadece ambalajlı-paketli ürünleri raflarında sergilemeleri yetersiz kalıyor" dedi.

Fuarlarda doğru stant dizaynının önemini vurgulayan İşbırakmaz, Ege İhracatçı Birlikleri’nin Milli Katılım Organizasyonu’nu gerçekleştirdiği gıda fuarlarında yapılmış hatalı uygulamalarla ilgili örnekleri gösterdi. İşbırakmaz, "Amerika’da düzenlenen bir gıda fuarında ambalaj etiketleri İngilizce olmayan ürünleri sergilemek doğru değil, Türkçe broşürlerin, posterlerin Amerika’da, Japonya’da, Almanya’da düzenlenen fuarlarda asılması yanlış" diye konuştu.

ULUSOY: "POTANSİYELİMİZİN ÇOK AZINI SERGİLİYORUZ"

Atölye Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ulusoy ise; Türk ihracatçılarının potansiyelinin çok yüksek olmasına karşın fuarlarda bunun çok azını sergileyebildiğine şahit olduklarını söyledi. "Çok güzel ürünlerimiz var, diğer ülkeler gibi sergilemiyoruz" diye konuşan Ulusoy, fuar öncesi, fuar sırasında ve fuar sonrası yapılması gerekenleri Egeli ihracatçılarla paylaştı. Türk firmalarının fuar öncesi hazırlıklarda çok eksiği olduğuna dikkati çeken Ulusoy, "Stant tasarımı, içerik, renk, koku, ışık, ekip eğitimi çok önemli hususlar. Japonya’daki bir fuarda stant ekibiniz Japonca bilmeli, Japonca bilenlerle tanıtım yapmalısınız. Doğru ürün seçimi önemli. Gittiğiniz ülkenin kültürel değerlerini bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz" dedi.

VR TEKNOLOJİSİYLE ÜRÜN DENEYİMİ YAŞATIN

İhracatçı firmalara, fuar sırasında daha fazla kişinin stantlarını ziyaret etmesi için örneklerle ipuçları veren Ulusoy şöyle konuştu:
"Tadım etkinlikleri yapabilirsiniz, fuara katılan kişilerin kendilerini özel hissedecekleri etkinlikler yapabilirsiniz. Tanınmış bir çizer ile anlaşıp gelen ziyaretçilerin kendilerine özel şişe tasarlayabilirsiniz. Bugün dünya markaları sizi çekebilmek için kavanozlarına sizin adınızı yazıyor, isminizin baş harflerini yazıyor. Ürününüz ne ise onunla ilgili bir deneyim yaşatabilirsiniz. VR teknolojisi ile ürünün ilk halinden, tüketiciye ulaştığı haline kadar geçen süreci anlatan bir film hazırlayıp bunu standınızı ziyaret edenlere izletebilirsiniz ürün deneyimi çok değişik yöntemlerle olabilir."

"MÜŞTERİ OLSAM, BENDEN ETKİLENİR MİYDİM?"

Value Training Kurucu Ortağı Aydoğan Kaleli de fuarlara katılımın ciddi maliyetleri olduğunu, firmaların bunun geri dönüşünü istediğini, bunun için anahtar sorunun, "Müşteri olsam, benden etkilenir miydim" olduğunu, bu soruya hayır cevabı verenlerin ciddi bir gelişim için doğru yola girdiğini kaydetti. "Müşteri kral" diyen Kaleli, müşteri beklentilerine cevap veremeyen firmaların hayatını sürdüremediğini, Nokia ve Blackberry örnekleriyle açıkladı. Kaleli, "Bir dönem herkesin Nokia telefonu vardı. Piyasanın yüzde 80-90’ına hakimlerdi. Rekabete ayak uyduramadılar ve bugün kimse kullanmıyor" dedi.

Günümüzde en değerli şeyin fikir olduğuna işaret eden Marka Strateji Uzmanı ve Pazarlama Danışmanı Meltem Çakır da ihracatçıların, ziyaretçilerin fuarda stantların önünden hızlıca geçerken ziyaretçiyi durduracak dikkat çekici özellikte stant dizayn etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Çakır, "İlham verici unsurlar yolda, sokakta, bir mağazanın vitrininde olabilir. Çevrenize bu gözle bakın. Farklılığı her yerde arayın. Hikayesi olan stantlar tasarlayın. 9 metrekare alanda harikalar yaratabilirsiniz" dedi.

FUARLARDA ÖDÜLLÜ YARIŞMALARA KATILIN

Fuarlarda sergilenecek ürünlerin, verilecek sloganların, yapılacak sunumların ihracat departmanları dışında konusunda uzman bir pazarlama departmanı tarafından hazırlanması gerektiği bilgisini paylaşan Chef Seasons Üst Düzey Yöneticisi Burak Hucuptan, fuarlarda ön hazırlık sürecinin çok önemli olduğunu, fuarlarda ödüllü yarışmalara katılarak fark yaratılabileceğinin altını çizdi. İhracatçılara katıldıkları fuarlarda, gittikleri ülkelerin tüketici tercihlerine ve damak tadı özelliklerine uygun ürünler hazırlamalarını öneren Hucuptan, "Japonya’ya gidiyorsanız Japon tüketicinin damak tadına uygun ürünler hazırlayıp ona göre tadım etkinlikleri yaparsanız başarı peşinden gelir. Biz böyle yapıyoruz" dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen seminerde konuşmacıların ihracatçılara ortak mesajı ise, teknolojik yenilikleri yoğun olarak kullanmaları oldu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

24 Şubat 25 Şubat

OTF - Özel Okul Tercih Fuarı

Zorlu Performans Sanatları Merkezi - Beşiktaş İstanbul

BRF Fuarcılık ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

01 Mart 02 Mart

Educaturk Eğitim ve Kariyer Fuarı

İstanbul Kongre Merkezi

Boyut Fuarcılık Hizmet. Org. Ltd. Şti

06 Mart 07 Mart

Nükleer Santraller Zirvesi ve Fuarı

Pullman Airport Hotel Convention Center İstanbul

INPPS Fuarcılık Ltd. Şti

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi