Trabzon Çarşıbaşı’na deniz doldurularak fuar alanı yapılıyor

Trabzon Çarşıbaşı’na deniz doldurularak fuar alanı yapılıyor

Trabzon Çarşıbaşı Belediyesi Kaleköy, Burunbaşı, Merkez ve Salova mahallelerinde kısmen denizi doldurarak fuar alanı yapacak. Projenin bedeli 900 bin TL olarak açıklandı.

Çarşıbaşı Belediyesi bölgenin sosyal alan ihtiyacını karşılamak üzere Kaleköy, Burunbaşı, Merkez ve Salova mahallelerinde yer alan 285 bin 784 metrekarelik alanda denize dolgu yaparak kazanacağı alanda fuar alanı kuracak. Deniz, otoyol-ekspres yol ile doğal ve ekolojik niteliği korunacak alanlara girmekte olan alan imar planlarında F42-c3 ve F42-c4 paftalarında yer alıyor.
 
Denize dolgunun amacı ne?
Çarşıbaşı Belediyesi’nin yapacağı dolgu alanı; fuar, rekreasyon ve sosyal yaşam alanı işlevine sahip olacak ve kıyı kenar çizgisinden denize doğru gerçekleşecek. Çarşıbaşı yerleşmesinin kıyı kenti olduğu düşünüldüğünde, eğlendiren alanlarının, insanların ekonomik yaşantılarında, sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerinde ve estetik yönden fiziki mekânlara katkısının ne kadar önemli olduğu daha iyi gözler önüne seriyor.
 
İlçenin dar bir kıyıya sahip olması, karayolunun kıyı ile kent arasında doğal bir eşik oluşturması, halkın deniz ile ulaşımını olumsuz etkilemiş ve kıyı kesiminin yeniden planlanmasını zorunlu kıldı.
 
Mahallelerin alanları
Merkez ve Salova mahalleleri 126 bin 383 metrekare,
Poligon-I ve Merkez mahalleleri 91 bin metrekare,
Poligon-II ve Burunbaşı mahalleleri 30 bin 528 metrekare,
Poligon-III ve Kaleköy mahalleleri 37 bin 867 metrekare,
 
Proje kapsamında 15 kişi ekip meteorolojik şartlara bağlı olarak yılda 250 iş günü çalışacak. Proje kapsamında tahkimat yapımı, dolgu işlemi ve dolgu üstü yapılarının inşaatı birlikte yürütülecek ve 5 yılda tamamlanacak. Personelin çoğunluğu yöre halkından seçilecek olup acil sosyal ihtiyaçlarını mevcut dolgu alanında kurulacak olan şantiye binasından karşılanacak.
 
Toplam tahkimat malzemesi
Toplam tahkimat uzunluğu: 210 metre
Tahkimat kalınlığı: 3 metre
Tahkimat yüksekliği: 5 metre
Malzeme yoğunluğu: 2,7 ton/ metreküp
Toplam tahkimat miktarı= 210 metre x 3 metre x 5 metre x 2,7 ton/m3 = 8505 ton
 
Kullanılacak toplam dolgu malzemesi miktarı
Toplam dolgu alanı: 46 bin 700 metrekare
Ortalama dolgu yüksekliği: 3.5 metre
Malzemesi yoğunluğu: 2,7 ton/ metreküp
Dolgu miktarı= 46 bin 700 metrekare x 3.5m x 2,7 ton/m3 = 441 bin 315 ton
 
Poligon-I alanın çok az bir kısmının dolgusu tamamlanmamışken (yaklaşık olarak 1200 metrekarelik alan), Poligon-II alanında ise dolgu işleminin % 50’si tamamlandı.
 
Poligon-III alanının bir kısmı doldurularak ve bir kısmı plaj yeri olarak belirlendi. Poligon IV alanının tamamında ise herhangi bir dolgu işlemi yapılmayacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi