Ek istihdam sağlayana yeni destek geliyor

Ek istihdam sağlayana yeni destek geliyor

Meclis'te görüşülen torba yasa, işe alınacak her işçi için işverene aylık 883 lira vergi-prim desteği öngörüyor.

Hükümetin istihdam seferberliği çerçevesinde bir süredir aldığı önlemlere yenileri ekleniyor. Meclis’te görüşülmekte olan torba yasayla 2020 yılı sonuna kadar işverene yeni destekler geliyor.

Son bir yılda sağlanan 1.5 milyon yeni istihdamın verilecek yeni desteklerle daha da artırılması hedefleniyor. Tasarıyla getirilen düzenlemeyle teşviklerden geriye doğru yararlanmanın da önü açılıyor. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından bir ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak bu haktan faydalanılabilecek. Torba yasayla mevcut istihdam sayısına ilave istihdam sağlayan işverenlere bu yıl 12 ay süreyle, aylık 883 lira vergi ve prim desteği verilmesi öngörülüyor.

Geriye dönük teşvikler

Tasarıyla geçmişe dönük prim teşviki destek ve indirimlerinden yararlanmanın önü açılıyor.

Prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanabileceği halde yararlanılmadığı ay/dönemlerde gerekli tüm koşulları sağlamış olması ve yararlanılmayan ayı/dönemi takip eden 6 ay içerisinde SGK’ya müracaat edilmesi şartıyla, başvuru tarihinden geriye yönelik en fazla 6 aya ilişkin olmak üzere, yararlanılmamış olan prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanılabilecek veya yararlanılmış olan prim teşviki, destek ve indirimleri başka bir prim teşviki, destek ve indirimi ile değiştirilebilecek. Torba Kanun’un, yürürlüğe girmesinin takip eden ay başından itibaren bir ay içinde kuruma yapılacak müracaatlarda, yararlanılmamış olan prim teşviki, destek ve indirimlerden yararlanabilecek veya yararlanılmış olan prim teşviki, destek ve indirimi ile değiştirebilecekler. Talepte bulunan işverenlere iade edilecek tutar, düzenlemenin yürürlük tarihinden önce talepte bulunanlar için yürürlük tarihini takip eden aybaşından, yürürlük tarihinden sonra talepte bulunanlar için talep tarihini takip eden aybaşından itibaren kanuni faiz esas alınmak suretiyle hesaplanarak düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden takvim yılı başından başlayarak 3 yıl içinde ödenecek.

Her bir ilave işçi için 12 aylık destek 10 bin 596 lira olacak

İŞ-KUR’a kayıtlı işsizler arasından 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında özel sektör tarafından ilave istihdam sağlanması durumunda özel sektör işverenleri için 12 ay süreyle; 883 TL sosyal güvenlik primi desteği verilecek. 12 ay boyunca sağlanacak destek tutarı 10 bin 596 lira olacak. Dolayısıyla bir işveren her işe alacağı kişi için bir yıl boyunca devlete ödemesi gereken 10 bin 596 liralık yükten kurtulacak. İmalat ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinde ilave işe alınacaklar için sosyal güvenlik primi desteği 2 bin 151 TL olacak.

Çalışma Bakanlığı verilerine göre, 700 bin ek istihdam sağlanacak

SGK kasım ayı verilerine göre imalat sektöründe 265 bin 567, bilişim sektöründe 18 bin 339, diğer sektörlerde 1 milyon 530 bin 232 özel sektör iş yeri bulunuyor. Bakan Ağbal’ın verdiği bilgiye göre düzenleme kapsamında imalat ve bilişim sektörü dahil, 2018 yılında ilk defa ilave olarak işe alınacaklarla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yaptığı çalışmalarda 700 bin ilave istihdam sağlanması bekleniyor. Bu kapsamda imalat ve bilişim sektöründe yaklaşık 200 bin, diğer sektörlerde ise 500 bin bir ilave istihdam öngörülüyor. Bu kapsamda İşsizlik Sigortası Fonu’ndan imalat ve bilişim sektöründen ilk defa ilave olarak çalışacaklar arasından 1 milyar 247 milyon lira, diğer sektörler için ise 2 milyar 166 milyon liralık bir gider oluşacak. İşsizlik sigortası fonundan verilecek bu desteğin 2018 yılındaki maliyeti toplam 3 milyar 414 milyon liraya ulaşacak.

Kadın, genç istihdamına 18 ay destek verilecek

Kadın, genç ve engelli istihdamında teşvik süresi 12 ay yerine 18 ay olacak. Kadın, genç ve engelli çalışan desteği ile 18 ayda işveren üzerindeki 15 bin 894 liralık yük alınacak. Tasarıda bu çalışanlara ilişkin gelir vergisinin alınmaması yönünde de bir destek yer alırken, imalat ve bilişim sektöründe çalışacaklar için 135 milyon, diğer sektörlerde çalışacaklar için de 347 milyon liralık bir gelir vergisinden vazgeçilecek.

İmalat sektöründe 1 ile 3 çalışanı olan ve ustalık belgesine sahip esnafa 2018 yılında uygulanmak üzere 18 yaşından büyük ve 25 yaşından küçük sigortalıları işe alarak ilave istihdam sağlamaları halinde en fazla iki kişi için iki ayda bir sosyal güvenlik primi ve asgari ücret üzerinde ücret desteği verilecek. SGK’nın kasım ayı verilerine göre, imalat sektöründe 1 ile 3 arasında işçi çalıştıran iş yeri sayısı 140 bin 201. Genç işçi çalıştıran küçük imalatçı işletmelerde uygulanacak ‘Bir Senden Bir Benden’ şeklinde adlandıran teşvik çerçevesinde ücret dahil olmak üzere 2 bin 486 lira destek sağlanacak. Programa başvuran imalatçı esnafın 6 ayda yararlanacağı destek tutarı da 14 bin 917 lira olacak. Düzenlemeden 50 bin kişinin faydalanması beklenirken devlete getireceği yük 746 milyon TL olarak tahmin ediliyor.

Asgari ücrete 100 TL’lik destek 2018'de de devam edecek

İşverenlere 2016 ve 2017 yıllarında uygulanan, 100 lira tutarındaki asgari ücret desteği uygulamasına 2018 yılında da devam edilecek. 9 milyar TL maliyet getirecek. Tasarıyla vergi yükü sabitlenerek asgari ücretin kalıcı olarak yıl içinde azalması önleniyor. Asgari ücret üzerindeki vergi yükünün, gelir vergisi tarifesinin ilk diliminde sabit tutulmasıyla kalıcı olarak asgari ücretin yıl boyunca vergi dilimi artışından etkilenmemesi sağlanıyor. 6,2 milyon asgari ücretlinin faydalandığı düzenlemenin maliyet 800 milyon TL olarak hesaplandı.

Tasarıda, işverene dönük kolaylıklar da yer alıyor

Tasarıyla kadınların çalışma hayatına katılmasının teşviki amacıyla işverenlerce okul öncesi çağındaki çocuklar için verilen ve ücretin bir parçası olan kreş ve gündüz bakımevi hizmeti vergi dışı bırakılıyor. İşverenlerce iş yerinde kreş ve gündüz bakımevi hizmetlerinin verilmediği durumlarda, ödemenin doğrudan bu hizmetleri sağlayan gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerine yapılması şartıyla her bir çocuk için aylık, asgari ücretin aylık brüt tutarının yüzde 15’ini aşmamak üzere bu istisnadan yararlanılacak. Bu yüzde 15 oranını, asgari ücretin aylık brüt tutarının yüzde 50’sine kadar artırmaya ve kanuni seviyesine getirmeye Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Tasarıda işverene dönük kolaylıklarda yer alıyor. Gençlerin istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla 18-25 yaş arasındaki sigortalılara ait sigortalı işe giriş bildirgesinin, çalışılmaya başlanılan tarih itibariyle verilmesine imkan sağlanıyor. Ay içinde otuz günden az çalıştırılan sigortalıların bildiriminde işverenlerin beyanı yeterli görülerek işverenlerin kuruma belge verme zorunluluğu kaldırılıyor.

İnşaatçılar 12'den vurdu

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulunun 2017-2018 Eylem Planı’ndan derlediği bilgilere göre, inşaat izinleri için yapılacak işlem sayısı 18’den 6’ya indirilecek, inşaat yapmak isteyenler projesini ve evrakını belediyeye teslim edecek. Belediyeler bu evrakı elektronik ortamda kendi birimlerine ve ilgili idarelere gönderecek, onayları elektronik ortamda alacak. Yapı ruhsatı formunda bulunması gereken imza sayısı 18’den 1’e düşürülürken, inşaata tek imza ile başlama kolaylığı getirildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

19 Eylül 22 Eylül

İstanbullight 11.Uluslararası Aydınlatma

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM NTSR Fuar ve Gösteri Hizmetleri A.Ş.

19 Eylül 23 Eylül

Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi İstanbul

İkon Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti

19 Eylül 23 Eylül

Trakya 13.Tarımtech 2018

Lüleburgaz Semt ve Fuar Alanı Kırklareli

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

19 Eylül 23 Eylül

Tüyap Erzurum Tarım Fuarı

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi Erzurum

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

19 Eylül 23 Eylül

Tüyap Erzurum Hayvancılık Fuarı

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi Erzurum

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Agrotec 2018   22.Uluslararası Tarım  ve

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

2.Hayvancılık, Hayvansal Üretim Teknoloj

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

2.Tohum ve Fidancılık Fuarı

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

Farm Boss - Eskişehir 8.Uluslararası Tar

Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

İstanbul Beauty and Wellness Show

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Sign İstanbul-2018 Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

İFO İstanbul Fuar Hizmetleri A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Konfeksiyon Makinesi 2018 Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

Tüyap İhtisas Fuarları A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Elazığ İnşaat Mobilya, Dekorasyon ve Te

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Start Fuarcılık ve Organizasyon Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

MEBEX, Alt Yapı, Üst Yapı Malzemeleri, B

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Plexus Fuarcılık Kongre Yönetimi Ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

ÇEV-TECH, Çevre Teknolojileri, Geri Dönü

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Plexus Fuarcılık Kongre Yönetimi Ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

Decoboss- Batı Karadeniz 2.Yapı, Dekora

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolife Fuarcılık Ticaret A.Ş.

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi