Birlik, oda ve borsalarda seçim maratonu başladı

Birlik, oda ve borsalarda seçim maratonu başladı

Nisan ayı iş dünyası için seçim dönemi olacak. Tüm odalar ve borsalar ile ihracatçı birlikleri genel kurullarını genel olarak nisan ortasına kadar tamamlamayı planlıyor. Kimya ihracatçıları ise İTO seçimleri nedeniyle genel kurul tarihini değiştirecek.

İş dünyasını seçim heyecanı sardı. Daha önce Bakanlar Kurulu kararıyla 2 kez ertelenen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsalar, yeni yönetimlerini nisan ayında seçecek. Yine Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesindeki ihracatçı birliklerinin de genel kurulları nisan ayında yapılacak. İş dünyası STK’larında seçim çalışmaları hızla devam ederken, tarihler ve genel kurulların gerçekleşeceği yerler de belirleniyor. Seçimleri bir an önce yapmak isteyen STK’lar, genel olarak 4 haftalık zamanları olmasına karşın nisan ayının ilk 2 haftasında bitirmeyi planlıyor.

Genel kurullarda en hareketli geçmesi beklenen oda İstanbul Ticaret Odası (İTO). Kalp krizi sonucu vefat eden merhum başkan İbrahim Çağlar’ın yerine Öztürk Oran’ın seçilmesinin planları değiştirme ihtimali bulunduğuna değiniliyor. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde (İDTM) 9 Nisan’da komite seçimlerini gerçekleştirecek olan İTO’da, başkanlık yarışının düğümü de çözülebilir. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) desteğini alarak başkan adayı olan Şekib Avdagiç ile başkan adaylığını açıklayan TEBPLAST’ın sahibi Abdullah Teber aynı komitede yarışacaklar. Bu nedenle 9 Nisan’da yapılacak seçimler İTO’da başkanlık konusunda da bilgi verecek.

Öte yandan İTO başkan adayları arasında Murat Kalsın’ın da adı geçerken, geçtiğimiz ayki meclis toplantısında Ayakkabı ve Ayakkabı Yan Sanayi Meslek Komitesi’nden meclis üyesi olan Ender Yazıcıoğlu aday adayı olduğunu açıkladı. İTO’nun mevcut başkanı Öztürk Oran ise yakın bir dönemde aday olup olmayacağına dönük bir açıklama yapmadı.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ise seçimlerini ilk yapacak STK olacak gibi görünüyor. 2 Nisan’da genel kurul kararı alan İSO’da mevcut başkan Erdal Bahçıvan tekrar aday olacak. Şimdilik başka bir adayın ismi konuşulmasa da komite seçimlerinin ardından bir başka aday çıkabileceği konusunda iddialar var.

İSO’nun ardından ise 3 Nisan’da Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) genel kurulunu gerçekleştirecek.

İstanbul Deniz Ticaret Odası da hareketli bir seçim dönemi yaşacak. Komite seçimlerini 8 Nisan’da gerçekleştirecek olan odada, mevcut başkan Metin Kalkavan’a karşı, sektörün önde gelen isimlerinden Recep Düzgit, Salih Zeki Çakır ve Şadan Kaptanoğlu’nun desteğini alarak ‘Hepimizin Odası Hareketi’ni başlatan Tamer Kıran aday olacak.

Mevcut Başkan Ali Kopuz’un tek aday olarak seçim sürecini bitirmesi beklenen İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) komite için 14 Nisan’da sandık başına gidecek. TİM’e bağlı ihracatçı birliklerinde de özellikle nisan ayının ilk yarısı hareketli geçecek. Önce 9 Nisan’da genel kurulu gerçekleştirmeyi düşünen İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) İTO seçimlerinin aynı gün yapılacak olması nedeniyle 10 Nisan’da yapmayı planlıyorlar. İKMİB’de PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ile mevcut yönetimin desteğini alan Beta Kimya’nın sahibi Adil Pelister başkanlık için yarışacak. İhracatçı birliklerinde bu hafta içinde genel kurul tarihleri netleşecek. Şu ana kadar gelen bilgilere göre diğer ihracatçı birliklerinde seçimler şu tarihlerde yapılacak: “İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) 4 ya da 5 Nisan, İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) 10 Nisan, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) 19 Nisan, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) 30 Nisan ama 20 Nisan’a çekmeyi planlıyorlar.”

Bakanlar Kurulu’nun son bir erteleme hakkı var

Seçimlerin nisan ayında gerçekleştirilmesi beklenirken, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek bir toplantının ardından TOBB için bir erteleme daha gelme ihtimalinin olduğu ifade ediliyor. Öte yandan oda ve borsaların seçim için harcama yapmaya başladığı bu nedenle erteleme olamayacağı görüşü de savunuluyor. Bakanlar Kurulu’nun TOBB seçimlerini son bir kez daha 6 ay erteleme hakkı bulunuyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi