Süleyman Orakçıoğlu ; Yurt içinde 210 Yurt dışında 160 Mağazamız Var

Süleyman Orakçıoğlu ; Yurt içinde 210 Yurt dışında 160 Mağazamız Var

Süleyman Orakçıoğlu Fuar Dünyası Özel Röportaj-Video Galeri
-Osmanbeydeki  bir  mağazadan Dünya devi bir markaya  dönüştünüz.  Bu süreçten bahsedebilir misiniz?

Şimdi tabii ki  bunu biranda yönetici  özeti olarak söylemem mümkün değil.  Ancak birtakım tavsiyelerim  oluyor.Her şeyden önce insan bir  hedef ortaya koyduğu  zaman ve aynı zamanda farklılıkları  nasıl  ortaya koyacağı konusunda  uygulamada kendisine ait bit vizyonu  olduğu zaman ve bununla ilgili  çalışmaları  ekibiyle birlikte yaptığı zaman başarılı olabiliyor.

-Tekstil  sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce  gelişmesi  adına  neler  yapılmalı?

Şimdi  biz  tabii ki  tekstil  deyince  kumaş ve hammaddeyi  algılıyoruz. Hazır  giyim  denilince de  bizim sektörümüzü  algılıyoruz ve tanımlamayı böyle  yapıyoruz.  Hazır  giyim sektörü  aslında  baktığınız  zaman  bir moda endüstrisi yapma yolunda emin  adımlarla  yoluna devam ediyor.  Türk markalarının bu konuda da  dünyada  çok önemli başarıları  var. Bunlardan  öncülük  eden markalardan biri de biziz. Şuanda  2017  yılı itibariyle  yurt dışında sadece 160  mağazamız  var.  Yurt içinde de 210 mağazamız  var. Aynı zamanda da bugün yaklaşık olarak  20 gün sürecek olan  çok büyük  bir aktivitemiz var.  Yurtdışı,  bir şekilde bayi  toplantımızı  yapıyoruz.  80 ülkeden sadece bizim  markamız bizim firmamız  olarak  200 üzerinde müşterimizi  ülkemize  getiriyoruz.  Hem tekstil sektöründe hem hazır giyim  sektöründe  iyi şeyler oluyor  ve  olacak.

-Firmaların markalaşma sürecini  nasıl değerlendiriyorsunuz? Yurtdışı  pazarına  açılmak zor  bir iş. Bu nasıl oluyor?

Markalaşma  süreci  tabiiki  kolay değil.  Çok uzun  yıllar sabırlı  davranmak gerekiyor. Çok uzun yıllar  sabırlı  davranmak  gerekiyor ve  aynı zamanda  da  bu konuda deneyimler yaşamak  ve aynı  zamanda  hangi segmentle  hangi hedef kitleyi  hedeflediğinizle ilgili  araştırmalar  yapmak  çok  önemli. Burada bizlerin adına söyleyebileceğim en önemli  şey  markanın kimliğini ve ruhunu  oluşturma konusunda çaba göstermek gerekli.

-Yurtdışında mağaza  açmak nasıl oluyor? Bu süreç  nasıl gerçekleşiyor?

Valla kolay değil  yani, yurtdışında mağaza açmak.  Mağaza  açtığınız  zaman müşteriler sırada  değil. Mutlaka markanızın bir bilinilirliği ürünlerinize bir talep,  koleksiyonunuzun trendlere uyumu kaliteniz çok önemli.  Bunlar olmadan zaten sadece  mağazayı açmak yeterli değil. Açınca  satış  yapmak önemli.

-Türkiye’de  ki  fuarcılık sektörünü nasıl  değerlendiriyorsunuz? Sizce firmaların bu fuarlara katılmaları  onlara ne gibi faydalar  sağlıyor?

Fuarcılık Türkiye’de  çok gelişti  ve daha da  gelişecek.  Hem coğrafi  konumumuz  hem de  farklı  sektörlerde , sektörlerimizin başarısı , önümüzdeki  dönemlerde  fuarcılık ve fuar organizasyonlarının  çıtasını  yükseltecek  diye düşünüyorum.

-Girişimcilik alanında  faaliyette  bulunmak isteyen  birçok kişi var. Bu kişilere  ne gibi önerilerde  bulunursunuz?

Yaptıkları işi iyi araştırsınlar. Yani  kendilerine model  seçsinler. Bu  araştırmayı  yaparken  de  model  seçsinler. Bu  araştırmayı yaparken  de  fikirlerinin  ne kadarının  uygulanabilir , bu konuda  empati  yapsınlar  ve  kendi   kendilerini de müşterilerin yerine koyup  ne için benden alsın ,neden alsın  diye sorgulasınlar.  Bunların cevabını doğru verebiliyorsa doğru bulabiliyorlarsa o zaman demek ki doğru  yoldalar.

-Birleşmiş Markalar derneğinin  kurucu  başkanısınız. Bu derneğin faaliyetleriyle ilgili neler söyleyeceksiniz?

Çok başarılı faaliyetleri  var. Türk markalarının bir arada  olduğu  bir derneğimiz.  Benden sonraki başkanlarda  çok önemli katkıları oldu. Şuan başkan Sinan beyin de yine aynı şekilde  çok önemli  katkıları oldu. Biz bir dayanışma içinde  bir  sinerji  oluşturuyoruz.

-Fuar  alanında ,  katılmayı  planladığınız fuarlar var mı?

Kendi organizasyonlarımızı   şuan kendimiz  yapıyoruz.  O yüzden  de dünyanın bir çok  ülkesinden  müşterileri bir araya  getirdikten sonra  aslında  bizde  bir fuar  yapıyoruz  diyebiliriz.
 
Fuar Dünyası Özel Röportaj
  Süleyman Orakçıoğlu Fuar Dünyası Özel Röportaj-Video Galeri

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi