Burak Önder;3 Yılda 15 Farklı Ülkede Organizasyonlar Yaptık

Burak Önder;3 Yılda 15 Farklı Ülkede Organizasyonlar Yaptık

Burak Önder Fuar Dünyası Özel Röportaj-Video Galeri
http://<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/RO4H7h01JKs?rel=0" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

-Evsid derneği ve yürüttüğü faaliyetlerle ilgili neler söyleyeceksiniz?


Evsid derneği yaklaşık üç yıl önce  kuruldu. Kurulduğundan bugüne de  yaklaşık  on beş farklı ülkede Meksika’dan Endonezya’ya ,  Singapur’dan  Peru’ya ,  Kolombiya’dan  Güney Afrika’ya kadar farklı  organizasyonlar  yaptı. Bunun yanında  da  milli  ihracatı arttırmaya yönelik yaklaşık 90 satın almacıyı iki yılda Türkiye’ye davet  ettik. Kuruluş amacımız,sektör ihracatımızı arttırmak,  katma değerli ihracat  yapmak. Hem sektörümüzün  hem firmalarımızın  ihracatına katkıda  bulunmak. Bunun yanında bir yandan da bu ihracat aktivitelerini yaparken diğer yandan da bireysel eğitim, kişisel eğitimlerimize bilen konuşuyor etkinlilerimiz ve faklı eğitimlerimize devam ediyoruz. Farklı hem de dediğim gibi bir arada zenginliğimizi artırmak hem de firmalarımızın daha da katma değerli ihracat yapmasına vesile olmaktır.,

-Dernek Olarak Hangi Hizmetler de Bulunuyorsunuz, Temel Hedefiniz Nedir ?

Dernek sadece sanayicilerin ve ihracatçıların üye olabileceği bir dernek yapısı var temel amacımız var, sanayicilerin problemlerine çözüm aramak, ikincisi de ihracatımızı artırmak ve katma değerli  ihracat yapmak .

-Etkinlik alanınız nedir? Yurt içinde ve yurtdışında hangi etkinlikleri  gerçekleştiriyorsunuz?

Söylediğim gibi  biz yaklaşık on beş  farklı ülkede  uluslararası rekabetçiliği geliştirme programı  etkin likler ve fuarlar düzenledik.Üç yıldır 15  farklı ülkede bunu yaptık. Bunun haricinde gittiğimiz  ülkelerde  de firmaları İstanbul’a  davet edip  etkinlikler düzenledik.

-Fuarcılık sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce firmalara katkısı ne yönde oluyor?

Fuarlar, ihracatın vazgeçilmez enstrümanları.  Lakin fuarcılıkta biz biraz daha geride kaldık. Baktığımız zaman fuarcılık dediğiniz zaman ilk aklınıza gelen ülke Almanya. Almanya’da şehrin merkezinde bir fuar alanı  kolay ulaşılabilir, nakliyesi  kolay gelebileceği bir sistem var. Alman hükümeti bundan  100 yıl önce bunu kurgulamış.  Çünkü fuar dediğinizde yaklaşık yüz ülkeden yüz binlerce insanın geldiği bir şey oluyor.  Orada restoran da kazanıyor, ulaşım araçları da kazanıyor. Taksilerde  kazanıyor. Almanya bunu gerçekten iyi kurgulamış.  Biz ne yazık ki geç kalmışız, bu enstrümanı  kullanmakta. Tabii ki geç demek her gün bittiği  manasına  gelmez. Yine bir fuar alanı projesi var. İstanbul’da inşallah oda yapıldıktan sonra düzenlemeler yapılması lazım. Çünkü fuarlarda çok fazla bölünme  oluyor. Bu bölünmede aslında sektörü ve fuarları zayıflatıyor.  O yüzden bizim Türkiye olarak her sektörde daha güçlü daha etkinlik fuarlarına ihtiyacımız var. 

-Eğitim alanında birçok etkinlik düzenliyorsunuz.  Bu eğitim alanları genelde hangi  alanlar  oluyor?

Biz şöyle.Bizim bir gençlik komitemiz var. 2. ve 3. nesilden arkadaşlarımızından oluşturduğumuz bir komite. Bunların etkinliği Bilen Konuşuyor etkinliği  .Burada  markalaşma sürecini  tamamlamış katmadeğerli  ihracat  yapan  yapan  başarı  hikayesi  yazan firmaları, bundan önce Arzum; Murat Kolbaşı beyi , Kütahya Porselen  sahibi Güral ailesinden  şimdi  de Orka holding Süleyman Orakçıoğlu beyi  çağırdık. Böyle marka isimleri  getiriyoruz.  Diğer taraftan da Biz bize Sohbetler  diye  bir bölümümüz  var. Onu da  dernek merkezinde yapıyoruz.  Genç  arkadaşlarımızı sektörümüz  içinde  yetişmiş duayen ağabeyleri ve tecrübelerini,  yaşanmışlıklarını,  birikimlerini  genç arkadaşlara  aktarıyorlar. Diğer taraftan da  bazı eğitimler yapıyoruz.  İhracatı nasıl daha katma değerli yaparız. İhracatta önemli hususlar var.Fuar nasıl,örnek veriyorum bu tarz konularda  çeşitli eğitimler   düzenliyoruz. Dernek olarak.

-Türkiye’deki    ithalat  ve icraat  sektörünü  nasıl  değerlendiriyorsunuz?

Bizim  sektöründe  Türkiye  mutfak  eşyaları  sektöründe  6. Sırada.  Kilograma 2. Sırada. 2.3 milyon  dolarlık  bir ihracatımız var. Türkiye ortalamasının 1.6  dolarken  bizim yaklaşık 3.2 milyon   dolar.  Dünyada  güçlü ülkelerden bir tanesiyiz. Eğer biraz daha  katma değerli ihracat yaparsak ilk üçe girmemiz an meselesi. Tabi birinci  olmak gibi  bir şeyimiz   yok.  Çünkü  birinci   %48 oranında  Çin,  dünya ev  ve mutfak eşyaları  sektörünü domine ediyor. Ama bizim amacımız ilk üçte  yer almak.  Bunu da kendimize çok uzak bir  hedef  görmüyoruz., işin açıkçası.  Katma  değerli ihracat ve icraatı biraz  daha arttırmakta  görüyoruz.  Bu yönde  de çalışmalar  yapıyoruz.

-Süreç içinde  yaklaşan etkinlikler  hangisi?

Şuanda Singapur heyetimiz var. Arkasından Hong Kong’da bir fuarımız var. Megashow fuarı. Avrupa’da  organizasyonlarımız  var. Yine Almanya olacak.  Farklı ülkelerden satın almacıları davet edeceğiz.Yine bu sene içerisinde Latin Amerika  merkezi Kolombiya’da olacak. Latin Amerika ve Orta Amerika’dan satın almacıları Kolombiya’ya getireceğiz. Hindistan’da yine bir fuarımız var. Evsid’in düzenlemiş olduğu. Oraya gideceğiz. Bir de Çin’de  fuarımız var. Ona katılım sağlayacağız. Şuanda   takımda bunlar var.

Fuar Dünyası Özel Röportaj
  Burak Önder Fuar Dünyası Özel Röportaj-Video Galeri

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi