Diyarbakır bu yıl 8 fuara ev sahipliği yapacak

Diyarbakır bu yıl 8 fuara ev sahipliği yapacak

Terör saldırıları nedeniyle 2016 yılında fuar organizasyonu yapılmayan, sağlanan huzurla geçen yıl 2 fuar gerçekleştirilen Diyarbakır'da bu yıl TÜYAP ve Sereks Fuarcılık tarafından 8 fuar düzenlenecek.

Terör saldırıları nedeniyle 2016 yılında fuar organizasyonu yapılmayan, sağlanan huzurla geçen yıl 2 fuar düzenlenen Diyarbakır, bu yıl 8 fuara ev sahipliği yapacak.

Diyarbakır'da bu yıl TÜYAP tarafından 7, Sereks Fuarcılık tarafından da 1 fuar düzenlenecek.

Yarın "8. Ortadoğu İnşaat Fuarı"nın kapılarını açacağı kentte, yıl boyu sırasıyla "9. Ortadoğu Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstri Fuarı", "Mezopotamya Mücevher Fuarı", "6. Kitap Fuarı", "EV'leniyoruz Fuarı", "Kozmetik ve Kişisel Bakım Fuarı", "Otoshow 2018", "Gurme 2018 Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı" gerçekleştirilecek.

Yurt dışından da sektör temsilcilerinin katılacağı fuarların kent ekonomisine ve sosyal yaşamına büyük katkı sunması bekleniyor.

- İnşaat Fuarı'nda hedef, 20 bin ziyaretçi

TÜYAP Diyarbakır Bölge Müdürü Mehmet Velat Ektirici, kentte fuar faaliyetlerine 2009 yılında başladıklarını ve kesintisiz olarak 2015 yılına kadar sürdürdüklerini söyledi.

2016 yılında fuarcılık faaliyetlerine bir yıl ara vermek zorunda kaldıklarını ifade eden Ektirici, gelen talep ve sağlanan huzur ortamında geçen yıl, "Tarım Fuarı" ve "Biz Evleniyoruz Fuarı"nı düzenlediklerini belirtti.

Ektirici, kentte huzur ve güven ortamının sağlandığını dile getirerek, "Bu nedenle 2018 yılında fuarcılık faaliyetlerimize tam olarak başlıyoruz." dedi.

Fuarların kentin ve ülkenin sosyo-ekonomik yapısıyla paralel işleyen organizasyonlar olduğunu vurgulayan Ektirici, yarın 8. Ortadoğu İnşaat Fuarı ile bu organizasyonların başlayacağını müjdeledi.

Ektirici, fuara, Irak'ın Duhok Ticaret Odası, Zaho, Erbil ve Süleymaniye kentleri ile İran ve Tunus'tan sektör temsilcilerinin katılacağına işaret ederek, "Bu yıl ziyaretçi sayısını 20 binlere ulaştırmak istiyoruz." diye konuştu.

- "600 binin üzerinde ziyaretçi hedefimiz var"

Bu fuar için Ekonomi Bakanlığından dış tanıtım desteği de aldıklarını belirten Ektirici, bu kapsamda firmaları dış pazara açabilmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Ektirici, fuarı ziyaret edecek kişilerin yeni ürünler, yeni teknolojiler, yeni pazarlar arayışına cevap olmak istediklerini anlatarak, şunları kaydetti:

"Nihayetinde bölgemiz sıkıntılı bir süreçten geçti. Ortadoğu'nun tamamında ciddi sıkıntılar var ve buna rağmen rakamlarımızı büyüterek, ilerliyoruz. Buradan şunu anlıyoruz ki şehrin, bölgenin ve ülkenin böyle faaliyetlere ihtiyacı varmış. Faaliyetlerimizi bundan sonra büyüterek devam ettireceğiz." 

Ektirici, fuar organizasyonlarında ziyaretçi sayısını yaklaşık yüzde 30 artırmayı hedeflediklerini dile getirerek, "Yıl sonuna kadar fuarcılık faaliyetlerimizde 600 binin üzerinde ziyaretçi hedefimiz var. İl dışından yaklaşık 200 bin ziyaretçi bekliyoruz. Bunun da kentimiz için ciddi bir ekonomik faaliyet olacağını düşünüyoruz." dedi.

- "Normalleşmenin zamanı geldi"

"Bu yıl 8 fuar düzenlememizin temelinde geçmiş dönemlere göre sağlanan huzur ortamı var. Artık bölgede ticari faaliyetler başlayabilir, normalleşmenin zamanı geldi." ifadelerini kullanan Ektirici, fuarcılık faaliyetlerinin yalnızca ticari faaliyetler olarak değerlendirilmediğini, sosyal yaşama da katkı sunduğunu aktardı. Ektirici, bu organizasyonların şehre bakış açısını, algıyı da olumlu etkilediğini belirtti.

Buranın Türkiye'nin en güvenli şehirlerinden biri olduğunu bu fuarlara katılan insanların bizzat yaşayarak öğrendiğini vurgulayan Ektirici, "Çok tedirginlikle gelen firmalarımız var ama ikinci, üçüncü günden sonra otel rezervasyonlarını uzatıp, 'Gelmişken bu şehirde birkaç gün daha geçirelim', 'Gelmişken bir Mardin'i de Malabadi Köprüsü'nü de gezelim.' gibi çok hoş geri dönüşlerle karşılaşıyoruz. Bu da bizi mutlu ediyor." ifadesini kullandı.

Ziyaretçilerin kent ekonomisine büyük katkı sunduğuna değinen Ektirici, ziyaretçilerin otel, taksi, lokanta, hediyelik eşya ve gıda sektörüne çok ciddi katma değer sunduğunu bildirdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi