Savunma Sanayi Saha Expo 2018 Fuarında Buluşuyor

Savunma Sanayi Saha Expo 2018 Fuarında Buluşuyor

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği, SAHA İSTANBUL Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede

 • SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği başkanı ve Saha İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Bey sizleri tanıyabilirmiyiz?
Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği, SAHA İSTANBULbundan 3 yıl önce Türkiye’nin, kendi uçağını, gemisini, silah ve sistemlerini üretebilen, teknolojik altyapısı ile dünyayla yarışan küresel bir güç olması için 27 firma ile kuruldu.
Türkiye’nin milli gelirinin yarısını üreten Kuzey Marmara sanayisinin, katma değeri yüksek, teknolojik ürünler üretmesi amacıyla ve Edirne’den başlayarak, Tekirdağ, İstanbul, İzmit, Yalova, Adapazarı ve Düzce’ye uzanan bölgede faaliyet gösteren 65.000 sanayici firmanın gücünü ortak bir sinerji yakalanması hedefiyle kurulan SAHA İstanbul’un bugün 268 üyesi bulunuyor.
Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve en büyük kümelenmesi olan SAHA İstanbul’un üyeleri arasında ilk insansız hava aracını (İHA) üreten Baykar Makina, milli savaş uçağına yerli motor üreten ve ardından Rolls-Royceile motor üretmek üzere el sıkışan Kale Grubu, uluslararası havayolu şirketlerine ait yüzlerce uçağın bakımını yapan THY Teknik gibi büyük firmaların yanı sıra uçakların yedek parçalarının üretimini yapan, Roketsan gibi dev bir firmaya tedarikçi olan firmalar yer alıyor.
 
 
1949 yılında Konya’da doğan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede, ilk, orta ve lise eğitimini Konya’da yapmıştır. İTÜ Makine ve Uçak Yüksek Mühendisliği Bölümü’nden 1972 yılında mezun olan Hasan Büyükdede, İngilizce ve Almanca biliyor. 1972 – 1974 ile 1975 -1977 yıllarında İmbat Makine Sanayii’nde Üretim Müdürlüğü ve Teknik Müdürlük görevlerinde bulunan Hasan Büyükdede, 1977 yılında Hidromode Hidrolik Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasını kurdu. İleri teknoloji ürünü hidrolik presleri 36 yıldır üreten Hasan Büyükdede, Türkiye’nin önde gelen makine üreticilerinden biridir. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Hasan Büyükdede, halen Yüksek İstişare Kurulu üyesi olarak çalışmalarını yürütüyor. İTO Meclis Üyeliği ve Meclis Başkan Vekilliği görevinde bulunan Hasan Büyükdede, şu anda İTO Mesleki Eğitim Komisyonu’nda ve Sanayi Komisyonu’nda görev yapıyor. TOBB adına İKV Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Hasan Büyükdede’nin sosyal aktiviteleri oldukça yoğun. 2004 – 2009 yılları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi’nden İstanbul Büyükçekmece ilçesi 10’uncu Dönem İl Genel Meclisi Üyesi seçilen Hasan Büyükdede, 2007 – 2009 yılları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul İl Genel Meclisi Başkanlığı görevinde bulundu. Halen İSO Meclis Başkan Yardımcısı olan Hasan Büyükdede, evli ve iki erkek çocuk sahibidir.
 
 • 13-15 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi 11.Hall’de düzenlenecek olan SAHA EXPO 2018 Fuarı hakkında detaylı bilgi alabilirmiyiz?
 
- Katılımcı firmaları neler bekliyor?
SAHA EXPO 2018 Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda; SAHA İstanbul üyesi olan, çok sık karşılaşmadığımız özellikli ürünler üretebilen, önemli ar-ge yatırımları olan, savunma, havacılık ve uzay konusunda üretim yapabilme potansiyeline sahip firmalar yer alacak. Özellikle üretimde ileri teknoloji ve uluslararası standartlarda üretim gerektiren savunma sanayiine üretici / tedarikçi olarak katkıda bulunan veya bulunmak isteyen firmalar böyle bir konseptte ilk defa bir araya gelecek.
 
SAHA EXPO 2018 Fuarı’nda TSK ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanma oranını maksimuma çıkarmak, yaratılacak istihdam ve katma değer ile ülke ekonomisine katkı sağlamak hedefleniyor. Fuar süresince katılım sağlayan firmalar, yerli ve yabancı müşteriler/ heyetler / organizasyonlar tarafından ziyaret edilecek. Yerli ve uluslararası ziyaretçiler  katılımcı firmaların çalıştığı alanları inceleme fırsatı yakalayacaklar. Fuar sayesinde birbirlerini tanıma fırsatı bulan katılımcılar, ziyaretçilerin yanı sıra kendi aralarından da işbirliği fırsatlarını değerlendirecekler. 
 
- Ziyaretçiler fuarda neleri görecek?
Fuara gelen ziyaretçiler, sanayicinin Türkiye savunma sanayinin yerlileştirilmesi konusunda ne kadar hevesli ve yetenekli olduğunu görecek, bu konudaki heyecanına ortak olacak. SAHA EXPO 2018 Fuarı’nda savunma, denizcilik, havacılık ve uzay sanayi alanlarında harekat ortamında kullanılacak, en modern platformların alt sistemlerinin ve komponentlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesi maksadıyla çalışan firmaların ürünleri sergilenecek. Bu ürünler ilk defa fuar ortamında ziyaretçilerle buluşacak.
 
- Hangi ülkelerden ziyaret edilecek?
SAHA EXPO 2018 Fuarı’nda öncelikli amaç katılımcı firmalarımızı savunma, denizcilik, havacılık ve uzay sanayi alanlarındaüretim yapan ana yükleniciler ve resmi kurumlar ile bir araya getirmek. Savunma Sanayi Müşteşarlığı, Roketsan, TAİ, Aselsan gibi bu alanda söz sahibi önemli kurum ve kuruluşlardan temsilcilerin ziyaret etmesini beklediğimiz fuara saydığımız sektörlerde  faaliyet gösteren, üretim yapan dünyanın önemli firmaları da davet edildi. Örnek vermek gerekirse D-8 Ülkeleri, ABD’den Boeing, Lockheed Martin, İngiltere’den Rolls-Royce, Ukrayna’da savunma ve havacılık kümelenmesi, Fransız kümelenmesi DAFE  temsilcileri, ABD’den AUSA (Association of the United StatesArmy) Derneği’nin sanayici üyeleri SAHA EXPO’ya davet edilmiştir.
 
 
 • 2018 Yılında başka ne gibi programlar düzenlemeyi planlıyorsunuz?
2018 yılında SAHA İstanbul tarafından sadece SAHA EXPO 2018 Fuarı düzenlenecek. Bir ihtisas fuarı özelliği taşıyan SAHA EXPO 2018’in 2 yılda bir yapılması planlanıyor. Bir sonraki fuar 2020 yılında yapılacak. SAHA İstanbul,2018 yılında fuar organizasyonu dışında eşitli eğitim programları, paneller, bilgilendirme toplantıları düzenlemeye, yerel ya da uluslararası işbirliği toplantıları organize etmeye devam edecek.
 
 • Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Türkiye’nin önemli oranda ithalata dayalı olan savunma sanayinin millileştirilmesi ancak sanayicinin desteği ile gerçekleşecektir. Bizler de SAHA İstanbul olarak bunu gerçekleştirmek, sanayicimizile savunma sanayinin ana yüklenici ve üreticileriyle bir araya getirmek, işbirliği yaptıkları projelerin sayısını arttırmak için yola çıktık. SAHA İstanbul 2018’de 3. Yılını dolduruyor. Bu yıl ilkini gerçekleştireceğimiz SAHA EXPO 2018 Fuarı bugüne kadar yaptığımız çalışmaları bu kadar büyük bir platformda sunacağımız ilk organizasyon olacak. Bu nedenle SAHA EXPO 2018 Fuarı’nın hayata geçirilmesini çok önemsiyoruz.
 
Fuar Dünyası Özel Röportaj Müge YAVAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

 • Turgay özdemir
  2018-08-18 13:42:47

  Iyi günler yurtdisinda yasiyorum. Benim hoby olarak iki kisilik denizalti gemi cizdim. Günes enejiyle calisan elekro motor radara görünmeyen agirmakina tasiyan üctane torpedo tasiyan savunma sanayiye ihtiyaci olan deniz alti gemi cizdim. Yatirimci firma ariyorum. Detayli bilgi icin ilgili firmayla ve mühendislerle görüsmek istiyorum. Almanya cep 0049 017622788955 yada fesde adayazili kaptanla iletisim yapilir. Saygilarimla Turgay özdemir

  Cevap Ver 0 0

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

 • Kötü
 • Çok Kötü
 • Çok İyi
 • Daha iyi olabilirdi
 • İyi