BTSO Bursa’da Fuarcılığa yeni bir vizyon kazandırdı

BTSO Bursa’da Fuarcılığa yeni bir vizyon kazandırdı

Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde fuarcılık atağına kalktı. Kente ulusal ve uluslararası nitelikte 12 fuar kazandırmayı hedefleyen BTSO’nun Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Üretimde, sanayide ve ihracatta olduğu gibi fuarcılık alanında da Bursa’mızı ülkemizin ve bölgemizin merkezi haline getirmek istiyoruz” dedi.

BTSO, Türkiye’de fuarcılık anlayışına yeni bir vizyon kazandırdı. BTSO, ürettiği katma değer ve hedeflere yaptığı öncülükle ülke ekonomisinin lider şehirleri arasında bulunan Bursa’yı uluslararası rekabette ön sıralara taşıyacak sektörlerde, güçlü firmaları nitelikli alıcılarla buluşturmaya başladı. BTSO’nun TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ ile gerçekleştirdiği stratejik işbirliğinin ilk meyvesi Bursa İnşaat Fuarı oldu. 

İNŞAAT FUARI YÜZDE 60 BÜYÜDÜ

Bu yıl 13. kez kapılarını açan Bursa İnşaat Fuarı’nı ilk kez ‘Gayrimenkul’ özel bölümü ile düzenleyen BTSO, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Suudi Arabistan’dan dünyaca ünlü projelere hayat veren gayrimenkul yatırımcılarını da Bursa’da ağırladı. BTSO’nun özel organizasyonunda Suudi Arabistan Prenslerinden Saud Bin Abdulaziz  Bin Mohammed Al Faisal Al Saud ile Körfez ülkelerinden büyükelçilerin de katılımıyla üst düzeyde gerçekeştirilen ziyaretlerde, yatırımcılarla Bursa’daki sektör temsilcileri bir araya geldi. Rekor ziyaretçi sayısına ulaşan Bursa İnşaat Fuarı, önceki yıla göre yüzde 60 büyüme kaydetti. 

EV&STİL’DE HAYALLER GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ

Bursa İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları kapsamında mayıs ayında gerçekleştirilen Ev&Stil Fuarı da BTSO’nun Bursa’ya kazandırdığı en önemli fuar organizasyonlarından biri oldu. Türkiye’de benzeri olmayan Ev&Stil Fuarı’nda ev tekstilinden, mobilyaya; aydınlatmalardan, zücaciyeye; vitrifiye ürünlerinden bahçe ve banyo ekipmanlarına kadar bir evin içinde olabilecek her türlü tasarım sergilendi. ‘Hayallerinizdeki evi gerçeğe dönüştürecek her şey bu fuarda’ sloganıyla gerçekleştirilen fuar kapsamında ayrıca mimarlar özel bölümü de hazırlandı. Fuara katılan firmaların memnuniyet oranı ise yüzde 80 oldu. 

TÜRKİYE’NİN İLK CONTRACT HOTEL EXPO FUARI BURSA’DA

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde fuarcılık atağına kalkan Bursa, uluslararası nitelikte yeni bir fuara daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Türkiye’de otel, restoran, cafe ve hastane sektörüne kontrat işleri yapan güçlü tedarikçileri ilk kez bir araya getirecek olan Contract Hotel Expo Bursa (Hotel, Restoran, Hastane ve İkram Endüstrisi İş Kontratları Fuarı) 11-14 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan fuarın katılımcı profili otel tekstili ve mobilyaları, endüstriyel mutfak ekipmanları ve çamaşırhane ekipmanları, aydınlatma, teknoloji ve güvenlik sistemleri, SPA havuz ekipmanları ve aksesuarları, otel odası ekipmanları ile restoran ürünleri ve ekipmanları sektörlerinde faaliyet gösteren firmalardan oluşacak. 

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN ALIM HEYETLERİ GELİYOR

ABD, Avrupa, Afrika, Balkan ve Latin ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, Uzakdoğu ve Körfez ülkelerinden önemli alıcıların beklendiği fuarda ayrıca otel, tatil köyü ve hizmet sektörü yöneticileri ve satın alma yetkilileri, restoran ve kafe yöneticileri, hastane, eğlence, spor kompleksi, sağlık turizmi, eğlence sektörü firma yetkilileri ile inşaat proje taahhüt firmaları, mimarlar ve tasarımcılar da yer alacak. 

DÜNYANIN İLK BLOK MERMER FUARI BURSA’DA

Bursa, BTSO öncülüğünde TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ ve Maden-Mermer Sanayici ve İş Adamları Derneği (MADSİAD) ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde dünyanın ilk Blok Mermer Fuarı’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 
Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 25 - 28 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenecek olan fuar, sergileyeceği binlerce blok ve bir araya getireceği yüzlerce üretici ile sadece Türkiye’de değil dünyada da ilk olma özelliği taşıyacak.  Bursa Blok Mermer Fuarı, 7 ayrı salondan oluşan 40 bin metrekare kapalı alanda hazırlanıyor. Fuarda, yurt içi ve yurt dışından önemli sektör temsilcilerinin bir araya getirilmesi hedefleniyor.  Türkiye’de mermer sektörünün gücünü ortaya koyan 2 bin 100 civarı ocak, bin 500’ün üzerinde fabrika ve 7 bin 500 civarında atölye bulunuyor. 

SON TRENDLER VE YENİLİKLER SERGİLENECEK

Hem ekonomiye hem de imalat sektörüne doğrudan katkı sağlaması amacı ile hazırlanan fuarın, henüz keşfedilmemiş mermer rezervleri ile dikkat çeken Türkiye’nin Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan doğal bir köprü işlevi görmesine de katkı sağlaması bekleniyor. Fuar kapsamında; doğal taşlar; blok mermer, limestone, onyx, diğer doğal taşlar ve iş makineleri sergilenecek. Ziyaretçiler fuarda, sektörün lider firmalarını, blok mermer konusunda son trendleri ve yenilikleri bir arada bulabilecek. Firmalar, yeni pazarlara açılıp yeni işbirlikleri fırsatı da bulabilecek. 

JUNIOSHOW BEBE-ÇOCUK KONFEKSİYONU SEKTÖRÜNÜN GÜCÜNÜ GÖSTERECEK 

Türkiye’de bebe ve çocuk konfeksiyon üretiminin yüzde 80’ini karşılayan Bursa, BTSO öncülüğünde 5 yıllık bir aranın ardından yeniden Bebe ve Çocuk İhtiyaçları Fuarı (Junioshow) kavuşacak. Bursa’ya güçlü olduğu alanlarda uluslararası nitelikte fuarları kazandırmayı sürdüren BTSO, Büyükşehir Belediyesi, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), ve Bebe-Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BEKSİAD) ve TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ işbirliğinde 13-17 Ocak 2016 tarihlerinde Junioshow Fuarı’nı gerçekleştirecek. Üretiminin yüzde 60’ını 3 kıtaya ihraç eden Bursalı firmalarla uluslararası şirketlerin satın alma yetkililerini, perakende mağazaların sahiplerini, bayilik almak isteyen girişimcileri ve zincir mağazaların satın alma yöneticilerini buluşturacak. 

YENİ TİCARİ KÖPRÜLER KURULACAK

Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya, Rusya, Norveç, Tunus ve Kanada gibi hedef ülkelerin belirlendiği ve alım heyetlerinin düzenleneceği fuar kapsamında katılımcılar, bebe ve çocuk sektöründeki son trendleri, yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri yakından takip edebilecek. Junioshow, 0-12 yaş arası bebe ve çocuk hazır giyim sekötründe ilkbahar ve yaz dönemi trendlerinin de sergilendiği bir platform olacak. Firmalar, fuar kapsamında sektörün nabzını tutarken, yeni iş bağlantıları ve ortaklıkların da yolunu arayacak.     

“BURSA’YI FUARCILIĞIN MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, modern pazarlama stratejileri arasında bulunan fuarların sektörler için büyük önem taşıdığını kaydetti. Başkan Burkay, “Fuar olmadan turizmi de ticareti de istediğimiz seviyeye taşımamız mümkün değil. Dünyada fuarcılığın en önemli merkezlerinden biri olan Frankfurt, yılda ortalama 3 milyon endüstriyel fuar ziyaretçisini ağırlamakta. Ürettiğimiz değere talep oluşturmanın yolu fuarcılıktan geçiyor” diye konuştu.

“BURSA NİTELİKLİ FUARLARLA BULUŞUYOR”

“Türkiye’nin üretimine, ticaretine ve ihracatına yön verdiğimiz Bursa’mızı fuarcılıkta bir merkez haline getirmek istiyoruz” diyen Başkan İbrahim Burkay, TÜYAP ile işbirliği içerisinde Bursa’da fuarcılık alanında yol haritalarını belirlediklerini dile getirdi. Burkay, “Danışma Kurulumuz ile birlikte kentin güçlü olduğu alanlarda ulusal ve uluslararası nitelikte belirlediğimiz 12 fuar, kentimizin fuarcılık vizyonuna yeni bir bakış açısı getirdi” dedi. 

“KONUT SATIŞLARI YÜZDE 30 ARTTI”

Yabancı yatırımcıların en çok konut aldığı 3 şehirden biri olan Bursa'da inşaat ve gayrimenkul fuarının katılımcı açısından önceki yıla göre yüzde 60 büyüdüğünü ifade eden İbrahim Burkay, “Ticaret heyetleri de düzenlediğimiz bu kapsamlı fuar organizasyonumuzun da katkısıyla 2015’in ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre Bursa’daki konut satışlarında yüzde 30’luk bir artış meydana geldi. Sektörümüzün ihtiyaçları ve artan talep doğrultusunda gayrimenkul fuarını önümüzdeki yıl ayrı bir fuar olarak planlıyoruz” dedi. 

“KATILIMCILARIN YÜZDE 80’İ MEMNUN”

Ev modasında ve tasarımında Bursa'nın gücünü yansıtan bir başka fuar olan Ev&Stil Fuarı’nı da Türkiye'de ilk kez Mayıs ayında Bursa’da gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Burkay, şunları kaydetti: “Fuarda ayrıca Ticari Safari Projemiz kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Lübnan, Ürdün ve Kuveyt gibi ülkelerden ağırladığımız işadamlarını üyelerimizle buluşturarak, ikili iş görüşmelerinde bulunmalarını sağladık. Böylesine önemli bir fuarı ilk kez gerçekleştirmemize rağmen 25 bin nitelikli ziyaretçi ile düzenlediğimiz fuarda katılımcı firmalarımızın memnuniyet oranı yüzde 80 oldu. Danışma Kurulumuz ve firmalarımızla yaptığımız değerlendirme sonucu Ev&Stil Fuarımızı 2016 yılının Eylül ayında çok daha zengin bir içerikle gerçekleştireceğiz.”

FUAR DÜNYASI DERGİSİ ÖZEL RÖPORTAJ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi