SEYİDOĞLU BAKLAVA

SEYİDOĞLU BAKLAVA

1952 yılında Habeş Seyidoğlu’nun önderliğinde İstanbul’dan çıktığımız kalite ve lezzet yolculuğunda insan, çevreyi ve evrensel değerleri merkeze alan bir anlayışla kurumsallaşarak Türk ve dünya mutfağının dünya çapında bilinen ve tercih edilen bir markası olmaktır.

1918 yılında Gaziantep'te doğdu. Ailenin adı ise büyük dedeleri olan Seyid Ağa'dan geliyor. Asıl mesleği, çıraklıktan başlayarak babasından öğrendiği, ayakkabıcılık olan Habeş Seyidoğlu, Antep'te bu sektör çok gelişmeyince İstanbul'a geldi. 1948 yılında geldiği İstanbul'da baklava işine ilgi duyan ustaların yanında işi öğrenen Habeş Seyidoğlu, tatlı satmaya başlar. Karaköy'de Arap Camii'nin sokağında açtığı ilk dükkanın ismini Gaziayntap Kebap ve Baklava koyan Habeş Seyidoğlu, 1952’de ise Laleli’de Fen Fakültesi'nin köşesinde baklava üretim ve satış faaliyetine devam etti.Kuruluşunun ilk yıllarında hem İstanbul halkının baklava satın alma alışkanlığının zayıf olması,hem de kendi mali sıkıntılarından dolayı zorluk yaşayan Habeş Usta, yaptığı tatlıların yarısını satıp yarısını ise halka ücretsiz olarak verdi. Gaziantep’in en güzel tatlılarından olan yassı kadayıfı İstanbul halkının beğenisine sunan Habeş Seyidoğlu, bunun büyük beğeni kazanmasının yarattığı motivasyonla çalışmalarına hız verdi. Habeş Seyidoğlu’nun bizzat uyguladığı, tavsiye ve vasiyet ettiği “ürünlerin her zaman en iyi malzemeden yapılması” ilkesi, Seyidoğlu'nun bugünlere gelmesini sağlayan en önemli özellik. Türkiye'de ve dünyada baklava sektörünün önde gelen markası Seyidoğlu’nun kurcusu olan,  yüzlerce baklava ustası yetiştiren Habeş Seyidoğlu’nun, iş hayatındaki başarısının sırrını ise “Çalışmak, çalışmak, çalışmak…”

1990'dan sonra şubeleşme, ihracat ve üretim konularında yeni stratejiler belirleyerek günümüzde Türkiye çapında 50 noktada, Dünya çapında 17 ülkede günlük 4 ton üretim kapasitesi ile vazgeçilmez lezzetlerini insanlara ulaştırmaktadır.  

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi