FARUK GÜLLÜOĞLU BAKLAVA

FARUK GÜLLÜOĞLU BAKLAVA

Asırlık Güllüoğlu deneyimi ve geleneksel değerleriyle üretilen ürünlerimizi yenilikçi Faruk Güllüoğlu markasıyla tüm Türkiye’ye ve sınırlarımızın ötesine taşımak.

Güllüoğlu Tarihi

Baklava adı ile özdeşleşen Güllüoğlu, bir marka, bir firma ismi olmaktan öte, 1871 yılından bugüne baklavacılıkla uğraşan, beş kuşaktır bu mesleği babadan oğula aktaran Gaziantepli bir ailenin ismidir. 1871 yılında büyük dede Güllü Çelebi, Hac yolundaki Halep’te gördüğü bu işi yapmaya karar vermiştir. O güne kadar baklava, Osmanlı sarayında yenilen ancak bunun için farklı vilayetlerden özel usta getirtilip yapılan ve saray dışına çıkmayan, halkın bilmediği bir tatlıyken onu ilk defa halkla buluşturan Güllü Çelebi’dir. Ailenin bu işe gönül vermesiyle birlikte baklavacılık kuşaktan kuşağa aktarılmaya başlamıştır. Baklavaya gönül veren küçüklükten beri işin içinde olan Güllü Çelebi’nin torunlarından olan 4. kuşak temsilcisi Mustafa Güllü bu tatlının sadece Gaziantep ve civar illerde olmasından ziyade İstanbul’a da açılması gerektiğine karar vermiştir. Aldığı bu karar ile 1949 yılında İstanbul’a gelmiş ve baklavayı önce buraya sonra dünyaya tanıtma amacı ile adımlarını atmaya başlamıştır. Güllüoğlu markasını perakende sektörüne sokan Mustafa Güllü’nün oğlu olan Faruk Güllü, 140 yılı aşkın süredir babadan oğula aktarılan bilgi, deneyim, işe duyulan saygı ve titizlikle devraldığı baklavacılık işini halen devam ettirmektedir.

Faruk Güllü
1967 yılının Temmuz ayında Gaziantep’te dünyaya gelmiştir. İlkokul ve ortaokulu İstanbul’da, liseyi ise Ankara’da okumuştur. İlkokulu bitirdiği senenin yaz tatilinde mesleğe ilk adımlarını atarak, 11 yaşından itibaren her yaz üretimde çalışmış ve liseyi bitirdiği sene usta olarak yetişmiştir. Baklava üretiminin her aşamasında çalışan Faruk Güllü, bu mesleğe gönül veren biri olarak en alt kademeden, çıraklıktan başlayarak yetişmiştir. Faruk Güllü üniversite sınavında Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik mühendisliğini kazanmış ancak hayatıyla ilgili bir karar eşiğinde durmuş, baklavacılık okulundan, Mustafa Güllü’nün okulundan mezun olmayı seçmiştir. Hayatındaki bu dönüm noktasında bu kararı verdiği için hiçbir zaman pişman olmamış, baklavacılığı bir meslekten öte bir hayat şekli olarak görmüş ve hayatını da buna bağlı kurmuştur.

Faruk Güllü’nün üretimin her aşamasında çalışarak şekillenmiş olan bilgi birikimi ve işe hakimiyeti, birçok ürünü, ham maddeyi, havanın sıcaklığına göre şerbetin değişkenliklerine kadar tüm bilgi ve donanıma sahip olmasını da beraberinde getirmiş ve ürünlerinde kaliteden ve titizlikten hiç taviz vermemiştir. Faruk Güllü  140 yılı aşkın babadan oğula aktarılan bilgi, deneyim, işe duyulan saygı ve titizlikle devraldığı baklavacılık işini  6. kuşak olan oğullarına aktararak  yola devam ediyor. 6. kuşak ilk temsilcisi olan büyük oğlu Enes Güllü, Faruk Güllüoğlu markasını ve ruhunu geleceğe taşıma hedefi ile aktif olarak işe başlamış bulunmaktadır. Aynı bilgi ve deneyim ile yetişen diğer oğulları da sırasıyla yerlerini alacaktır. 

Faruk Güllüoğlu Tarihi

 
1993 yılı Faruk Güllü için bir dönüm noktası olmuştur. Dönemin Cumhurbaşkanı Sn. Turgut ÖZAL Azerbaycan’a bir gezi düzenlemiştir ve Faruk Güllü de bu geziye katılmıştır. Faruk Güllü orada çeşitli temaslarda bulunmuş, pazardaki boşluğu görerek Güllüoğlu mağazası için ön görüşmelerini yapmıştır. Seyahat dönüşü bu konuda ağabeyi ile görüş ayrılığı yaşamış ve Azerbaycan’ da verdiği sözü tutmak amacıyla babasından müsaade alarak şirketten ayrılmış ve ilk mağazasını Bakü’de Kasım 1993’te açmıştır. O yıllar Azerbaycan için zordur. Baklava yapabilmek için pek çok zorlukla karşılaşmış fakat bu zorluklar Faruk Güllü’yü Bakü’ye geldiği için hiçbir zaman yıldırmamıştır. Orada kazanılan her kuruşun bereketli olduğuna inanmış ve bu azimle çalışmış, kaliteden ödün vermeden, markayı ülke halkına tanıtmıştır.

Şu an Azerbaycan’da da Türkiye gibi baklava denilince ilk akla gelen Güllüoğlu baklavasıdır. Bunda Faruk Güllü’nün büyük emeği vardır. Azerbaycan’da geçen zorlu günlerden sonra Türkiye’de de büyüme kararı veren Faruk Güllü İstanbul’daki ilk tesisini ise, 1994 yılında Bakırköy’ de kurmuştur. Burada elde ettiği başarı ile gittikçe ünü yayılmış ve Bakırköy’ü sıra sıra şubeler izlemiştir.
 
Bakü’deki imalat ve satış mağazası ile başlayan yurtdışındaki faaliyetlerine de kesintisiz olarak devam eden Faruk Güllü; yurtdışı büyümesini Kasım 2009’da Estonya’nın başkenti Tallinn ve 2015 Mart ayında Kıbrıs Lefkoşa mağazalarını hizmete açarak devam ettirmiştir. 

 
Vizyonumuz
 
Asırlık Güllüoğlu deneyimi ve geleneksel değerleriyle üretilen ürünlerimizi yenilikçi Faruk Güllüoğlu markasıyla tüm Türkiye’ye ve sınırlarımızın ötesine taşımak. 
 
Misyonumuz
 
Müşterilerimizin ürünlerimizi tüketmek istediği her yerde ulaşılabilir olmak ve ilk tercihleri haline gelmek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi