Bir Başarının Hikayesi Alka Grup ve Yayha Dediş

Bir Başarının Hikayesi Alka Grup ve Yayha Dediş

1991 Yılında Pion Tekstil’le İş Dünyasına adım atan Alka Grup gücüne güç katmaya devam ediyor. Kendi bünyesinde yaptığı tasarımla 5 Milyon satarak Dünya pazarında kendine önemli bir yer edinen Pion’un Mimarı Yahya Dediş’in başarı hikayesi..

Alka Grup Başkanı Yahya Dediş geriye dönüp baktığımda iş hayatımın başarısını kazandığın insanlar olarak görüyorum. Binlerce insana çok şükür ekmek parası kazandırma imkânımız oldu. 21 Yıldır yanımızda çalışan personelimiz var. Alka Grup ailesi bu bireylerimizle büyüdü. Bir tek çalışanımızı dahi üzmedik. İnsan çalıştırmak çok zor fakat Biz insan çalıştırmıyoruz biz takım ruhu oluşturuyoruz. Bünyemizdeki herkes kendi işi gibi çalışıyor. 

2002 Yılına kadar kendi çiziği tasarımlar kalıplarla Üretmiş olduğu markalar ile ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan Yahya Dediş, PİON markası ile dünya devleri arasına girdi. Pion markasını, kusursuz üretim ve kaliteli hizmet anlayışı ile dünyanın dört bir yanına götürerek Mısır, Libya, Tunus, Cezayir, Fas başta olmak üzere Avrupa Ülkeleri, Ortadoğu, Kafkaslar, Balkanlar, Doğu Blok’u, Balkık Ülkeleri, ve Türki Cumhuriyetlerine ihraç etmeye başlamıştır.  Teksil sektörüyle birlikte medya sektörüne de ilgi duyan Yahya Dediş, Vatan TV ve Radyo Seymen’in ortaklarındandır. 

PİON Markasıyla Dünya Pazarında önemli bir yere sahip olan Alka Grup  JAKS ve REXO, Markalarıyla iç piyasaya hizmet vermektedir. Başarılı işadamı Yahya Dediş Tekstilin yanında bünyesine 2005 Yılında Alka Yapıyı 2012 Yılında ise Alka Ren A Car’ı kattı. 

Alka Yapı; Faaliyet gösterdiği her alanda dünyanın önde gelen firmaları arasında olan, teknolojik yeniliklerle sürekli gelişen, müşterilerinin beklentilerini karşılayan kalitede hizmetler sunan müşteri ve çalışanlarına değer katarak onların memnuniyetini sağlayan, topluma ve ülkesine faydalı, global bir şirket oldu. Teknik bilgi tecrübesi ve becerisini bir potada eriterek hizmette en iyisine ulaşmayı kendine hedef edindi. Alka Yapı İstanbul’un birçok ilçesinde İnşaat Dünyasına yönelik yapılar yapmaya devam etmektedir. 

Konya Bozkırlı olan iş adamı Yahya Dediş, İş Dünyasındaki başarısının yanında pek çok Vakıf ve Sivil Toplum Kuruluşlarında da üst düzey yöneticilik yapmakta ve sosyal alanda bilgi ve birikimlerini halka ve gelecek nesillere aktarmaktadır. Üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak adına farklı sektörlerde istihdam sahaları oluşturup bireyleri topluma kazandırmayı en büyük hedef olarak seçen Yahya Dediş, kariyerininin başarılı çalışmalarına gün geçtikçe yenilerini eklemektedir. 

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin ihracatında ikinci sırada yer alan Rusya Federasyonu’na bu yılın ilk 10 ayında 117 milyon 440 bin dolarlık ihracat yapıldı. Bu rakam geçen yılın yüzde 9.28 gerisinde kaldı. Birlik Başkanı İbrahim Burkay şu değerlendirmeyi yaptı: “Rusya, Türkiye tekstil ihracatında 2007 yılından 2013 yılı sonuna kadar 1 numaralı pazarımız konumundaydı. 2014 ilk 10 ay itibarıyla yerini İtalya aldı. Rusya’nın bizim için bir diğer özelliği son üç yıllık dönemde 1 milyar dolar ihracat barajını aştığımız tek ülke olmasıdır. 2014 ilk 10 aylık dönemde Rusya pazarında düşüş yaşasak da, Romanya, İngiltere ve İran pazarlarımızdaki yüksek artış oranları ile bu açığı kapattık. Rusya’nın Avrupa Birliği ve Ukrayna ile yaşadığı siyasi gerilim nedeniyle ticari işlemlerde gerileme meydana geldi. Rusya’ya uygulanan ambargonun birkaç yıl daha devam edebileceğini tahmin ediyoruz. Biz bu duruma krizi fırsata çeviren bir anlayışla yaklaşmak istiyoruz. Mesela Rusya’nın Doğu bölgesinde de potansiyel taşıyan şehirler var. Bu bölgeler ile karşılıklı işbirlikleri artırılmalıdır. Karşılıklı çalışmalar ile Rusya ve Türkiye’nin bu olumsuz tabloyu süratle bertaraf edeceğine inanıyoruz.”

Başarılı işadamı Yahya Dediş, Rusya, Türkiye tekstil ihracatında 2007 yılından 2013 yılı sonuna kadar 1 numaralı pazarımız konumundaydı. Bu pazarda özellikle 2015 yılında birçok sıkıntı yaşandı ve bu bizim piyasamıza yansı diyor. Dediş, Bu dönem Rusya pazarında düşüş yaşasak da, Romanya, İngiltere ve İran pazarlarımızdaki yüksek artış oranları ile bu açığı kapattık. Rusya’nın Avrupa Birliği ve Ukrayna ile yaşadığı siyasi gerilim nedeniyle ticari işlemlerde gerileme meydana geldi. Rusya’ya uygulanan ambargonun birkaç yıl daha devam edebileceğini tahmin ediyoruz. Biz bu duruma krizi fırsata çeviren bir anlayışla yaklaşmak istiyoruz. Mesela Rusya’nın Doğu bölgesinde de potansiyel taşıyan şehirler var. Bu bölgeler ile karşılıklı işbirlikleri artırılmalıdır. Karşılıklı çalışmalar ile Rusya ve Türkiye’nin bu olumsuz tabloyu süratle bertaraf edeceğine inanıyoruz. 2016 Yılına bu açıdan umutla bakıyoruz. Bu nedenler Bizlerde yatırımlarımıza aralıksız devam diyoruz. Merter piyasasında bir miktar düşme gözlemledik. Bunun yanından yeni tekstil piyasanın gözdesi olmaya aday Güngören. Bizde rotamızı buraya çevirdik ve oldukça güzel bir mağaza açtık. Rexo Markamızla bu mağazada birbirinden özel tasarımlarımızı piyasaya süreceğiz. Tekstil ve Hazır giyim sektöründe Fuarlar çok önemli. Sektörün bir çok yayın organı var fakat Fuların ilk ve Tek ulusal Dergisi olan Fuar Dünyası Dergimiz bu bağlamada önemli bir hizmet verecek Sizlere de yayın hayanızda başarılar diliyorum dedi. 


ALKA GROUP PLAZA

Seyitnizam Mah. Mevlana Cad. no:75 Zeytinburnu / İst. Tel: 444 7466 - 0212 665 37 21 - 81 

ZEYTİNBURNU MAĞAZA

Beştelsiz Mahallesi 124. Sokak No: l/l Zeytinburnu / İst. Tel: 0212 547 00 91 

MERTER MAĞAZA

Keresteciler Sitesi Çınar Sokak n0:30 Merter / İstanbul Tel: 0212 539 02 55 

GÜNGÖREN MAĞAZA

Merkez Mahallesi Süleyman Nazif Sokak No: 26/2 Güngören/ İstanbul Tel: 0 212 554 34 42

FUAR DÜNYASI ÖZEL HABER

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi