MÜSİAD ​Vizyoner’15 Sektörler Zirvesi Başladı

MÜSİAD ​Vizyoner’15 Sektörler Zirvesi Başladı

Türk iş dünyası, MÜSİAD’ın bu yıl ilk kez hayata geçirdiği VİZYONER’15 Sektörler Zirvesi’nin açılışı yapıldı. MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak’ın açılış konuşmasının ardından sahne alan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker oldu.

Gelecekte Yeni Pazarlar, Gelecekte Yeni Sektörler, Gelecekte Teknoloji, Gelecekte İnsan Kıymetleri ve Gelecekte Markalaşma konularının masaya yatırılacağı Vizyoner’15 Sektörler Zirvesi başladı. Sektör Kurulları ve İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Mahmut Asmalı, İTO Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdemir, İstanbul Milletvekili Nurettin Nebati ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın selamlama konuşmalarıyla başlayan zirve, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak’ın konuşmasıyla açıldı.

Bugün yeniden yapılanmanın tam vakti

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren yapan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, uzman konuşmacılarla 5 ana maddenin masaya yatırılacağını ve bilgi paylaşımı gerçekleştirileceğini belirterek, “Geleceğin kapıları buradan açılacak. Umarım bu kapılardan geçebiliriz. İki yılda bir hayata geçireceğimiz Vizyoner Sektörler Zirvesi ile geleceğimizi adım adım inşa edeceğiz. Eğer ilk düğmeyi doğru iliklerseniz, sonrakiler de doğru olur. Biz ilk adımı atıyoruz. Bizim hedefimiz ülkemizin başarma potansiyelini gelecekle buluşturmak. Geçmişimiz, kendisini güncellemeyenlerin ayakta kalamayacağını öğretti. Bugün yeniden yapılanmanın tam vakti” dedi. Vizyonun öne çıkan bir kavram olduğuna değinen Olpak, geleceği önceden ve bütün olarak görmek gerektiğini belirterek, “Gelecekle iş yapmak” mottosunu “Geçmişi tamamen çöpe atmadan, yeni kurgularla gelecekte sürdürmek ya da tamamen yeni kurgularla gelecekte var olmak” olarak açıkladı.

Bir günde 14.3 milyar dolar satış mümkün olabiliyor

Yenilikçi bakış açılarına Twitter ve Alibaba.com uygulamalarını örnek olarak gösteren Olpak, “Birkaç yıl öncesine kadar twitter fikrini bile aklımıza getiremezdik. Oysa şimdi dünyanın nabzını tutuyor. Alibaba.com ise Bekârlar Günü Satışı adı altında bir günde gerçekleştirdiği 14.3 milyar dolarlık satış, yani dakikada 90 bin, saniyede 1500 kredi kartı tahsilatı ile inanılmazı başardı. Gelecekle iş yapmak bu demek. Bu tür yaklaşımları her sektöre uygulamak mümkün” dedi.

Konuşmasında son dönemlerdeki terör olaylarına da değinen Olpak, terörün meşrulaştırılacak hiçbir tarafı olamayacağına dikkat çekerek, “Dünya bu acılardan ders çıkarmalı, net ve sonuç alıcı bir karar almalıdır. İslam’a karşı haksız bir kampanya başlatılmamalı” açıklamasında bulundu.

İlk oturumun ana konuşmacısı olarak sahne alan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, şirket kurucularından Sabri Ülker’in anılarından derlediği konuşmasıyla bir başarı hikayesindeki temel noktalara dikkat çekti. Sahneye kırmızı bir elmayla çıkan Ülker, kızıl elmanın “Yaklaştıkça uzaklaşan kaçan, yakalanmayan hedef, ülkü” anlamına geldiğini söyleyerek, vizyonel bakış açısı, markalaşmanın önemi, kitle iletişim araçlarının doğru kullanımı, iş odaklı çalışma anlayışı, bire bir satış ve pazarlama, zamana uyum, organizasyon yapısı ve kurumsallık gibi pek çok noktaya konuşmasında dikkat çekerek, başarının anahtarlarını katılımcılarla paylaştı.

Kimler var?

Türkiye’nin en önemli yöneticilerinden; Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, TAV Havalimanları Holding CEO’su Dr. M. Sani Şener, THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane, Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Twitter Küresel Kamu Politikalar Başkan Yardımcısı Colin Crowell, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Ali Yülek, Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, T.C. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Sabiha Gökçen Havalimanı İnsan Kaynakları Direktörü Ahmet Hakan Arslan, T.C. Başbakan Eski Yardımcısı Prof. Dr. Beşir Atalay, Türk Telekom Grubu İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Bahattin Aydın, LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Pankobirlik Başkanı Recep Konuk, Ekonomi Bakanlığı Markalaşma ve Ar-Ge Destekleri Daire Başkanı Mehmet Ali Kılıçkaya ve Marka Konseyi Başkanı Güven Borça konuşmacı olarak katılacak. Oturumların moderatörlüğünü Ekonomi, Yönetim ve Finans Danışmanı Hikmet Baydar, İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi; Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Altınay Robot Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay, İletişim Profesyoneli Ali Saydam ve 24 TV Ekonomi Editörü Zeliha Saraç yapacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi