Fuarcılıkta Dünya'ya açılan Penceremiz Türkel Fuarcılık

Fuarcılıkta Dünya'ya açılan Penceremiz Türkel Fuarcılık

Türkiye'nin önde gelen Fuarlarına imzasını atan özellikle Yurt dışında Fuar sektörünü yakından takip eden Türkel Fuarcılık'ın Yönetim Kurulu Başkanı H. KORHAN YAZGAN ile Türkel Fuarcılığı ve Fuar sektörünün konuştuk..

-Türkel Fuarcılık hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz? 

Türkel Fuarcılık A.Ş. fuar sektöründe 1993 yılı, Ekim ayında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleştirdiği Türk İhraç Ürünleri Fuarı ile yerini almıştır.  Türk üreticisini yeni pazarlara taşıma stratejisi ile faaliyete başlayan Türkel Fuarcılık A.Ş., özellikle 90’lı yıllarda Rusya Federasyonu,  Ukrayna, Belarus ve Baltık Cumhuriyetleri’nde son derece aktif faaliyet göstermiş, Moskova’da ve Almatı’da kendi ofislerini açmıştır. Bugün bahse konu ülkelerde mağaza zincirlerini oluşturmuş, üretime geçmiş Türk firmalarının nerede ise tamamına yakını 90’lı yıllarda bu ülkelerde organize ettiğimiz fuarlarla pazara giriş yapmışlardır. 90’lı yılların sonlarına doğru eski Sovyet coğrafyasındaki organizasyonlarımıza ilave olarak Türk ihracatçısını yepyeni bir pazar olarak Afrika ülkelerine taşımaya başladık. Kuzey, güney ve Orta Afrika ülkelerinde (Mısır, Cezayir, Tunus, Fas, Libya, Nijerya, Gana, Kenya, Angola, Güney Afrika Cumhuriyeti) gerek sektörel, gerekse Türk İhraç Ürünleri Fuarları düzenlemeye başladık.  Kuruluşumuzdan günümüze, Avustralya hariç her kıtada gerek kendi organize ettiğimiz, gerekse milli katılım sağladığımız 400 civarı fuar ile binlerce sanayicimizin yurtdışına açılmasında rol oynadık. 2000’li yılların başında yurtdışı faaliyetlerimize ilave olarak, yurtiçi fuar organizasyonlarına da başladık. Günümüzde İstanbul merkez, Moskova ve Almatı ofisleri ve 100’e yakın personeli ile fuar organizasyonu, dekoratif stand proje ve inşaası konularında hizmet vermeye devam etmektedir.               

-Düzenlediğiniz fuarlar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yurt dışında kendi markasını yaratarak, ilk ve sürdürülebilir uluslararası fuarı organize etmeyi başaran Türk fuar firması olarak, ülkemiz için son derece önemli bir pazar olan Rusya Federasyonu’nda, Moskova-Expocentr Fuar Merkezi’nde, “19.kez” düzenleyeceğimiz, LESHOW Uluslararası Deri ve Kürk Moda Fuarı, kendi sektöründe dünyada 3., Rusya’da da 1. fuar olarak biliniyor. LESHOW Fuarı’nı Moskova’dan sonra deri ve kürk sektöründe önemli ticari partnerimiz olan Kazakistan’ın Almatı şehrinde de “7.kez” düzenleyeceğiz. Ayrıca, Almatı’da  2007 yılından bu yana, gerçekleştirilen; bölgesel bir fuar markası haline gelen ve katılımcı firmaların Kazakistan’da markalaşmasında çok önemli rol oynayan HOMEDECO Uluslararası Ev Tekstili, Dekorasyon ve Zücaciye Fuarı’nı “10.kez” düzenleyeceğiz. Bir diğer yurtdışı organizasyonumuz, Doğu Afrika’nın en büyük ekonomisi Kenya’nın başkenti Nairobi’de yapı sektörüne yönelik “4.kez” düzenleyeceğimiz PROJECT KENYA’dır. İstanbul’da düzenlemekte olduğumuz fuarlara gelince, 2011 yılından beri gerçekleştirdiğimiz, 25 ülkeden 300 firmanın katıldığı EURASIA RAIL Avrasya coğrafyasında konusunda tek fuar olma özelliğinin yanı sıra, dünyanın 3. büyük demiryolu fuarı olma özelliğini de taşımaktadır. Bu yıl 5.sini düzenlediğimiz fuar ITE Group’a devredilmiştir. Ayrıca, 2016 yılında, İstanbul Kongre Merkezi’nde COLLEGE TURKEY adıyla Türkiye’nin ilk ve tek özel okullar tanıtım günleri fuarını gerçekleştireceğiz. Bir diğer İstanbul organizasyonumuz ise  kadınlar için ortak ve çok sesli bir platform oluşturmak amacıyla, ilkini düzenleyeceğimiz KADIN’A DAİR HER ŞEY isimli etkinlik projesidir. Hem fuar,  hem de fuarla eş zamanlı yapılacak workshop, seminer ve sempozyumlarla da organizasyonumuz desteklenecektir.  

-Tecrübeleriniz ile fuarcılık sektörünün gelişimini nasıl görüyorsunuz? Sektörün daha ileriye gitmesi için sizce neler yapılmalı? -2016 yılı fuarcılık sektörü açısından nasıl geçecek ön görüleriniz nelerdir?

Sektörün gelişimi dünya ticareti ile bağlantılıdır. Yakın zamana kadar fuar organizasyonlarında açık ara önemli ülke Almanya iken, son 10 yılda Çin, BAE ve Rusya’ya ciddi kaymalar yaşandı. Ülkemiz açısından bakar isek, Türkiye 2-3 saatlik uçuş çemberi içindeki en önemli aktör ve bu sektörde dünyada çok önemli bir merkez olabilmesi için büyük potansiyeli var. Bu şansı kullanabilmek için hızlıca yapılması gereken altyapı düzenlemelerinin yanı sıra, mevzuata yönelik düzenlemelere de ihtiyaç durulmaktadır. Dünya ticaretinde yaşanan daralmanın sektörde ciddi zorluklar yaşatacağını düşünmekle beraber kaliteyi arttıracağına inanıyorum.      

FUAR DÜNYASI ÖZEL RÖPORTAJ
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi