Başkan Yavuz Uğurdağ : Hedefimiz sadece İnegöl değil tüm Türkiye

Başkan Yavuz Uğurdağ : Hedefimiz sadece İnegöl değil tüm Türkiye

Bursa İnegöl Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Üyesi ve İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneğinin başarılı Başkanı Yavuz Uğurdağ ile hem İnegöl Sanayi ve Ticaret Odasının faaliyetlerini hem de İnegöl’de Mobilya sektörünün konuştuk..

Başkanım öncelikle  sizi tanıyabilir miyiz ? Yavuz Uğurdağ kimdir? 

1971 yılında İnegöl’de doğdum. İlk, orta ve lise tahsilimi İnegöl’de tamamladım. 50 yıldır mobilyacılık yapan bir ailenin ferdi olarak şirketimizde çalışmaya başladım. 1997 yılında bu yana Uğurdağ Mobilya AŞ.’nin yönetim kurulu başkanıyım. Şirketimiz modern ahşap mobilya üretimi üzerine faaliyet göstermektedir.

Daha önce nerelerde görev yaptınız?

Müsiad İnegöl Şubesinin kurucu üyesiyim ve 5 dönem Başkan Yardımcılığı yaptım, 2 dönem İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği yaptım ve bu görevim halen devam ediyor. İnegöllü olmamız hasebiyle İnegölspor başta olmak üzere pek çok futbol kulübünde yöneticilik yaptım. Halen MODEF ve İMOS Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmekteyim.

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği hakkında bilgi alabilir miyiz?

Derneğimiz 2010 yılının 7 Aralık tarihinde kuruldu. Kuruluş amacı İnegöl Mobilyası markasının bilinirliğinin arttırılması ve sorunsuz bir marka olabilmesi için çalışmalar yapmaktı. Ayrıca sanayicimizin birlikte hareket edebilme kabiliyetini kurumsal bir altyapıya oturtup satıştan üretime pek çok konuda firmalarımızın gelişimini sağlamaktı. Bugüne kadar da bu eksende çalışmalarını yürüttü. Şu an 200 üyemiz var. Bu 200 üyemiz İnegöl mobilya ihracatının yaklaşık %70’ini karşılayan üreticilerimizdir. 2015 yılının başından bu yana Mobilya Dernekleri Federasyonu MOSFED üyesiyiz. Aynı zamanda İnegöl’de düzenlenen MODEF fuarının da %40 hissesini belediyeden devralarak bu alanda da faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Ayrıca Türkiye’de bir ilk olan mobilya tasarım merkezi Atölye İnegöl’de derneğimizin bir projesi olarak faaliyettedir.

"Hedefimiz sadece İnegöl değil tüm Türkiye olmalıdır " dediniz. Bu yönde ki çalışmalarınız nelerdir?

Bildiğiniz üzere İnegöl ülkemizin en önemli mobilya üretim merkezlerinden biri ve ülkemizin mobilya trendinin belirlendiği yer. Bizim burada yapacağımız projeler direk tüm mobilya sektörünü etkiliyor. Biz o gün bu cümleyi kurarken bundan bahsettik. Yaptığımız projelerde İnegöl’e yapacağımız faydayı değil dolaylı olarak ülke mobilya sektörüne vereceğimiz faydayı hesaplayarak ilerlemeliyiz. Bugüne kadar da aynı şekilde yürüdük. Kurguladığımız projelerde bunu ön planda tuttuk.

Fuarlar ile ilgili nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz?

Az önce de bahsettiğim gibi MODEF şirketinin ortağıyız. Yani yılda iki kere düzenlenen bu fuarlarla alakalı çalışmalarımız var. Bildiğiniz gibi MODEF ve MODEF Expo isimli iki fuarla Nisan ve kasım aylarında organizasyonlarımız var. Bu fuarlar yapılmaya devam edecek. Yeni çalışmalarla fuarlara farklılık katmayı hedefliyoruz.  Ayrıca MOSFED üyesi olmamız sebebiyle 26/31 Ocak tarihlerinde CNR fuar alanında düzenlenecek olan İMOB fuarında da aktif rol alıyoruz. Yani yılda 3 fuar organizasyonumuz var.

Dernek olarak 2016 yılında ki fuar çalışmalarınız nelerdir?

İMOS olarak 2016 yılında MOSFED ile beraber yapacağımız İMOB 2016 ve İnegöl’de düzenleyeceğimiz MODEF ve MODEF Expo fuarlarımız var. BU fuarlar bizler için çok önemli. Yıl içerisinde gerçekleşen ticaretin büyük bir kısmı fuarlarda gerçekleşiyor ya da başlıyor. Bu sebeple fuarlar olmazsa olmazımız. Ayrıca bu sene ilk defa yurt dışında bir fuar yapma niyetimiz var. Fuarın yapılabileceği yerle alakalı incelemelerimize başladık, nasipse bu yılsonuna kadar bir yurt dışı fuarı kentimize ve sektörümüze kazandıracağız.

Aynı sektörlerde yakın zamanlarda yapılan fuarlar hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Aynı sektörlerde yakın tarihlerde yapılan fuarlar gereksiz rekabete sebep oluyor. Neticede mal satmak istediğimiz insanlar coğrafyalar müşterek. İki yakın tarihli fuar olduğunda müşteri de ikiye bölünüyor ve iki fuar açısında da sıkıntı doğma ihtimali oluyor. 

Sayın Başkanım eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Bu güzel söyleşi için teşekkür ederim. Tekrar görüşmek dileğiyle.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi