Kuaşadasında Fuar Heyecanı başlıyor

Kuaşadasında Fuar Heyecanı başlıyor

Ege Bölgesi Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı (Aegean Hosttech Fair Platform), Perşembe günü Kuşadası-Efes Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak. Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy hedeflerinin ilçede turizmi 12 ay canlı tutmak olduğunu belirterek, fuarın kış ortasında yaz dopingi yapacağını söyledi.

Efes Kongre Merkezi’nde 18-21 Şubat 2016 tarihleri arasında Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği, Türkiye Aşçılar Federasyonu, TÜRSAB işbirliğinde Platform Fuarcılık tarafından düzenlenecek Aegean Hosttech, sektörün nabzını tutacak. Türkiye’nin her yerinden konaklama ve ağırlama tesislerinin tüm ekipman ve hizmetlerini karşılamaya yönelik fuar, 300 katılımcı firmaya ev sahipliği yapacak. Fuar bünyesinde düzenlenecek Ege Turizm Zirvesi de sektöre yön verecek.

- "Sektör kendini yenileme fırsatı bulacak"

Kuşadası’nın 50 bini geçen yatak kapasitesi, 50 bin yazlık konut ve 10 bin kişilik kongre merkeziyle Türkiye’nin ön önemli turizm merkezlerinden olduğunu söyleyen Kaymakam Muammer Aksoy, "Kruvaziyer turizminde öndeyiz. Kongre merkezinde de ilk sırada olma hedefimiz var" dedi. Aegean Hosttech’in hem sökterdeki yeniliklerin görücüye çıkacağını hem de sektör temsilcilerinin buluşturacağını söyleyen Aksoy, "Ayrıca rekabet gücünü artırmaya yönelik sektörün kendilerini yenileme imkanı da sağlanacak. Bizler de turizm açısından sıkıntılı olan bu aylarda turizm sektörünün temsilcilerini, Kuşadası’nda ağırlamaktan mutluluk duyacağız" dedi.

Platform Fuarcılık Genel Müdürü Gül Ceylan, fuarın Rusya kriziyle başlayan sektördeki rota arayışında da ışık tutacağına dikkat çekerek fuar bünyesinde gerçekleşecek 4 oturumun bunda büyük etkisi olacağını söyledi. Ceylan, "Zirvedeki oturumlar aslında neyi nasıl yapmamız gerektiği konusundaki tüm sis perdelerini aralayacak. Sektör aradığı çıkışın, ip uçlarını bu zirvedeki oturumlarda bulacak. Zirve turizmdeki yeni rotanın ipucunu vermekle kalmayacak aynı zamanda güçbirliği çağrısını da ortaya koyacak. Türk turizminin kalbi, doğduğu yerde Kuşadası’nda atacak" dedi.

Fuarda ilk defa "Ege Şefler Şampiyonası" ile 2. Üniversiteler Arası Aşçılık Şampiyonası düzenlenecek. Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Adnan Menderes Üniversitesi işbirliği, Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği’nin desteğiyle düzenlenecek yarışmaların jürileri arasında ise Dünya Şefler Birliği Kıtalararası Başkanı Thomas A. Guler, Avrupa Sorumlusu Christos Gkotsis ve Dünya Master Şefler Birliği Eş Başkanı Gary Filbey’de olacak. Böylece Ege mutfağının ve lezzetlerinin dünya çapında tanıtımı yapılmış olacak. TAFED Milli Takım Direktörü Öğr. Gör. Şef Emrah Köksal Sezgin, "Türkiye’de ilk kez uygulanacak bir sistemle her kategoride yarışmacılarımıza kullanımı mecburi sürpriz 3’er malzeme vereceğiz. Bu tüm katılımcılarımızın yaratıcılıklarını ve hünerlerini sergilemede onları zorlayacak ve yarışmanın da çok daha adaletli olmasını sağlayacak. Hak edenin ve en önemlisi de mutfağımızın kazanacağı bu eğlenceli yarışmaya herkesi bekliyoruz" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi