​Tahran 9. Uluslararası Turizm Fuarı

​Tahran 9. Uluslararası Turizm Fuarı

Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Murat Karaçanta, "İran'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının 2016'da 2 milyonun üzerine çıkmasını bekliyoruz" dedi.

Başkent Tahran'da düzenlenen Tahran 9. Uluslararası Turizm Fuarı'nda Türkiye standı sorumlusu Karaçanta, İran'dan Türkiye'ye gelen turist sayısını artırmayı hedeflediklerini belirterek "Türkiye'den fuara 200'ün üzerinde turizm şirketi katıldı. Faydalı bir fuar. İran, Türkiye için önemli bir pazar. Müslüman ve yaklaşık 35 milyon kişinin Türkçe konuştuğu bir ülke. Bu insanların turizm için birinci tercihi, Türkiye olmalı. Biz de bunun için çabalıyoruz" diye konuştu.

Türkiye'ye 2013'te 1 milyon 190, 2014'te 1 milyon 590 ve 2015'te 1 milyon 735 bin İranlı turist geldiğini aktaran Karaçanta, şunları söyledi:"İran'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının 2016 yılında 2 milyonun üzerine çıkmasını bekliyoruz. İran'la Türkiye arasındaki kültürel ilişkileri geliştirmeye çalışıyoruz. Bu rakamı arttırmak için Kültür Bakanlığımız, nisan ve mayıs aylarında Rusya, Azerbaycan ve İran'dan gelen uçak başına 6 bin dolar veriyor. Türkiye'de İranlılar için her şey var. Biz, İranlı turistleri Türkiye'ye bekliyoruz".

Alanya'yı tanıtmak için fuara katılan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de alternatif pazar arayışları içerisinde olduklarını ifade ederek şöyle devam etti: "Rus turistler, turizm potansiyelimizin 3'te birini oluşturuyordu. Çeşitli alternatif pazarları arayış içindeyiz. Bugün de Tahran'dayız. Amacımız, bölgemizi ve ortak kültürümüzü tanıtmak. İran, bize uzak bir ülke değil. Aynı kaderi paylaşan ülkelerden biri. Alanyamız, yaklaşık 17 bin yerleşik yabancının olduğu, 69 farklı milletten insanın yaşadığı uluslararası bir şehir. Yılda 15 bin civarında İranlıyı misafir ediyoruz."

Konya Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı Turizm Şube Müdürlüğü Rehberi Yavuz Aylak, "Konya olarak İran fuarını önemsiyoruz. Zira, bu yıl Konya, İslam Ülkeleri Turizm Başkenti, bu da bizim için önemli. Bize ilgi çok fazla çünkü İranlılar için Türkiye'de turizm Konya'dan başlar. Mevlana gibi ortak bir değerimiz var" diye konuştu. 

Turistik Otelciler, Yatırımcılar ve İşletmeciler Birliği (TUROB) Dış İlişkiler Sorumlusu Ferbal Yaman ise İran'da ambargolardan sonra yatırım yapmak için siyasi istikrarın önemli olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

"Bu sene ambargoların kalkmasıyla İran'daki turizm potansiyelinin gerçeğe dönüşmesini düşünüyoruz. Geçen ay İran'dan 50 kişilik bir turizm acenteler heyetini İstanbul'da ağırladık. İş ilişkileri açısından gelecek günlerde İran'la daha iyi ilişkiler yaşanacaktır. Bu, bir süreç. Ülkeler, birbirlerini ve dinamiklerini tanımalı. Ambargolar sonrasında İran'da yatırım yapabilmek için siyasi irade ve istikrarın yanı sıra iş ilişkileri açısından prosedürler önemli. Gelecek için güzel ilişkiler gelişebileceğini düşünüyoruz" şeklinde kaydetti. Tahran 9. Uluslararası Turizm Fuarı, 19 Şubat'a kadar devam edecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

20 Haziran 23 Haziran

HEFİ Ev Elektroniği Fuarı İstanbul

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Atis Fuarcılık A.Ş.

27 Haziran 30 Haziran

BAKAF 2018 Batı Karadeniz Turizm Tanıtım

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstamonu Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti.

27 Haziran 30 Haziran

Gapshoes 27.Uluslararası Ayakkabı, Terli

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

28 Haziran 01 Temmuz

Derix / Deri ürünleri Fuarı

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Merinos Bursa

Network Fuarcılık Ltd.Şti.

29 Haziran 03 Temmuz

Ordu 10.Yapı Dekorasyon Ürünleri ve Doğa

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

01 Temmuz 10 Temmuz

Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fu

Tatvan Doğu Anadolu Fuar Alanı Bitlis

1-Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti. 2-New İpekyolu Fuarcılık Org. San.Tic.Ltd.Şti.

03 Temmuz 05 Temmuz

SEDEC TÜRKİYE-Anayurt, Sınır ve İç güven

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Luna fuarcılık Ticaret A.Ş.

04 Temmuz 07 Temmuz

JUNIOSHOW Bursa 11.Uluslararası Bebe ve

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş.

11 Temmuz 15 Temmuz

18. Karadeniz Sanayi ve Ticaret Fuarı (K

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

4.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Fua

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

EDİRNE Gıda, Tarım, Hayvancılık, Sanayi

Edirne Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Temmuz 20 Temmuz

35.Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çoc

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM ICC Fuarcılık ve Organizasyon Tic. A.Ş.

30 Temmuz 05 Ağustos

1.Çorlu Trakya Balkan Ülkeleri, Hazır Gi

Çorlu Yeni Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi