MARKALARIN GÜCÜ ADINA “PAZARLAMA”

Pazarlama gurusu ve pek çok Pazarlama kitabında ismi geçen Philip Kotler'in  tanımına göre,  “Pazarlam—  Serpil YOLCU
Pazarlama gurusu ve pek çok Pazarlama kitabında ismi geçen Philip Kotler'in  tanımına göre,  “Pazarlama, kişi ve grupların ürün ve değer yaratarak ve bunları birbirleriyle değiştirerek istek ve ihtiyaçlarını elde ettikleri sosyal bir süreçtir.
Bir ürünü veya hizmeti pazarlamak söz konusu olduğunda,akla gelecek olan şey pazarlama karmalarıdır.Yani  4P ‘den 4C ’ye geçişle sistemleştirilen daha sonra 7C olarak değişen yeni hayatımızdır.

Pekii  Pazarlama Karması (Marketing Mix) Nedir ?
 
 
1960’lı yıllarda 4P olarak adlandırılan  pazarlama karması kavramı ürün, yer, fiyat ve tutundurma kelimelerinin İngilizce baş harflerinden esinlenerek (product, place, price, promotion) 4P olarak sembolleştirilmiştir. Son yıllarda bunlara ek olarak hedef kitle, fiziksel olanaklar, süreç eklenmiş (people, physical evidence, process) ve 7P olarak değişmiştir. Yeni nesil Pazarlama anlayışı yani müşteri odaklı yaklaşımdan dolayı  7P son olarak 7C olarak yeniden tanımlanmıştır. Üretici tarafından tanımlanan ve odak noktasına ürün konulan pazarlama karması, artık müşterinin bakış açısından ve fayda merkezli olarak güncellenmiştir. 
 
Klasik Pazarlama Karması  ( 7P) Müşteri Odaklı Pazarlama Karması ( 7C )
1. Ürün (Product)  1. Müşteri Değeri (Customer Value)
2. Yer (Place) 2. Müşteri Kolaylığı (Customer Convenience)
3. Fiyatlandırma (Price) 3. Müşteri Maliyeti  Customer Cost )
4. Tutundurma (Promotion) 4. Müşteri İletişimi ( Customer Communication)
5. İnsan (People) 5. Değer Verilme (Consideration)
6. Fiziksel Olanaklar (Physical Evidence) 6. Koordinasyon (Coordination)
7. Süreç (Process) 7. Teyit, Onaylama (Confirmation)
 
 Müşteri Odaklı Pazarlama Karması yani  7C araçları bize hangi katkıları sağlar?
 
1. Müşteri değeri (Customer Value)
Müşteriler aldıkları üründen veya hizmetten bir değer elde etmeyi ya da bir sorunlarına çözüm bulmayı amaçlamaktadır.
2. Müşteri kolaylığı (Customer Convenience)
Müşteriler almak istedikleri mal ve hizmete kolayca ulaşmak isterler. Pazarlama karması yaratılırken müşterilerin mal ve hizmete kolayca ulaşabilmelerini sağlayacak dağıtım ağı ve iletişim sisteminin kurulmasıdır.
3. Müşteri Maliyeti ( Customer Cost )
Sahip olunmak istenen mal ve hizmete müşterinin ödemek zorunda olduğu tutardır. Şüphesiz ki müşteriler en az maliyetle en kaliteli faydaya sahip olmak istemektedirler.
 
4. Müşteri  İletişimi (Customer Communication)
Eğer ki odak noktanıza müşterinizi koyuyorsanız, onlarla etkili bir iletişim sağlamak zorundasınızdır. Günümüzde müşteriler artık tanıtım değil karşılıklı iletişim istemektedirler. Aldatıcı ve yanıltıcı olmayan empatik bir iletişim sistemi kurulmalıdır.
 
5. Değer Verilme (Consideration)
Müşteriler mal veya hizmet alınan işletmeden kendisine değer verilmesini ve diğer müşterilerden ayrı ve özel bir yere konulmasını istemektedir.
 
6. Koordinasyon (Coordination)
Pazarlama işlemi bir süreçtir ve bu sürecin etkin bir şekilde yerine getirilmesi koordinasyonun düzgün bir şekilde yapılmasına bağlıdır. İşletmeler bu süreçte müşteri memnuniyeti yaratmak ve müşteri ile sürekli iletişim kurabilmek için her türlü teknolojik ve fiziksel olanaklarını etkili bir biçimde kullanmalıdır.
 
7. Teyid, Onaylama (Confirmation)
Müşteri yönünden pazarlama çalışmalarının onaylanması, işlemlerin planlanan düzeyde, istenilen şekilde gerçekleşmesine bağlıdır. İşlemler sürecini müşteri benimsediği zaman ancak pazarlama çalışmaları amacına ulaşabilir.
 
İlk yazımda biraz teorik olan Pazarlama kavramlarından ,önümüzdeki sayılarda  daha neşeli anlatımlarla Pazarlamanın inceliklerinden,Satış için gerekli araçlardan,Markalara nasıl aşkla  bağlandığımızdan ,Marka tutkusundan,Girişimci ruhtan bahsedeceğim.

Başarmak için önce hissetmek gerekir sonra da hissettirmek (Robert Kevin) 0 Yorum

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi